Ταργκόβιστε-Ολυμπιακός 3-2: Όλα για όλα για την πρόκριση στου Ρέντη

Μετά από ένα φανταστικό παιχνίδι που έφτασε ως το τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στη Ρουμανία από την Ταργκόβιστε, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη φάση των “8” του CEV Cup γυναικών.

Πλέον, οι “ερυθρόλευκες” θέλουν τη νίκη στη ρεβάνς του Ρέντη για να προκριθούν στα προημιτελικά του θεσμού. Αν νικήσουν με 3-0 ή 3-1 προκρίνονται απευθείας, αν επικρατήσουν με 3-2 πρέπει να πάρουν και το “χρυσό” σετ. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα το εισιτήριο θα πάει στις Ρουμάνες.

Η Ταργκόβιστε ξεκίνησε ιδανικά στο παιχνίδι, αφού προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ ανεβάζοντας κατά τη διάρκεια στο +4 (12-8). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός κατάφερε με επίθεση της Κουμπούρα να πάει τη διαφορά στον πόντο, ενώ αργότερα η Σάλας ισοφάρισε για το 16-16. Οι “ερυθρόλευκες” χάλασαν την υποδοχή τους, δίνοντας την ευκαιρία στις Ρουμάνες να πάνε στο +5 (23-18) και να πάρουν το σετ με 25-19 για το 1-0.

Στο 3ο σετ, οι παίκτριες του Ολυμπιακού μπήκαν πιο αποφασισμένες και προηγήθηκαν από νωρίς με +4 (1-5), ενώ κατά τη διάρκεια ανέβασαν τη διαφορά και στο +7 (7-14). Η ομάδα του Μιτσέλι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18 και κατά τη διάρκεια πήρε προβάδισμα (21-23), αλλά και το σετ με 23-25, φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι (1-1).

Στο 3ο σετ, οι “ερυθρόλευκες” μπήκαν με το “δεξί” (2-4), η Ταργκόβιστε πέρασε μπροστά (9-8), αλλά οι φιλοξενούμενες “μάζεψαν” ξανά το σκορ ισοφαρίζοντας (14-14). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός κρατώντας τη συγκέντρωσή του πήγε στο +5 (16-21), ενώ αργότερα κέρδισε και το σετ με 25-19, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 και εξασφαλίζοντας τον έναν πόντο για την πρόκριση.

Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ μέχρι το 2-2, αφού σε εκείνο το σημείο η Ταργκόβιστε με τρεις γρήγορους πόντους πήγε στο +3 (5-2). Οι Ρουμάνες κράτησαν μέχρι τη διαφορά που είχαν “χτίσει” (19-15) και στη συνέχεια πήραν και το σετ με 25-17, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τελευταίο κρίσιμο σετ της αναμέτρησης, Ταργκόβιστε και Ολυμπιακός πήγαιναν πόντο-πόντο στην αρχή (2-2). Η γηπεδούχος ομάδα αργότερα προηγήθηκε (5-3) και κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα (11-7), παίρνοντας τη νίκη με 15-9, για το 3-2.