Αριστοτέλης-Μίλωνας 0-3: Παραμένουν στην τετράδα οι Νεοσμυρνιώτες

Ο Μίλωνας νίκησε στα Καλύβια τον Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ σε αγώνα που άνοιξε την 16η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς που τη διατηρούν εντός της προνομιούχας πρώτης τετράδας της κανονικής περιόδου δύο στροφές πριν το τέλος.

Ο Μίλωνας νίκησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς στα δύο πρώτα σετ χρειάστηκε να επιστρατεύσει όλη του την εμπειρία και την αποτελεσματικότητα σε σερβίς, υποδοχή και επίθεση για να λυγίσει τον μαχητικό Αριστοτέλη ο οποίος διατηρήθηκε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς.

Αντίθετα ο Μίλωνας ανέβηκε στους 31 βαθμούς και έπιασε τον Παναθηναϊκό που έχει έναν αγώνα λιγότερο. Τον ακολουθούν ο Φοίνικας με 27 βαθμούς και η Κηφισιά με 24 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο.

Ο Μολίνα σημείωσε 20 πόντους και 17 ο Γιορντάνοφ για τον Μίλωνα, ενώ ο Τόρες με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αριστοτέλη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 25-27
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 26-28
3ο σετ: 3-8, 10-16, 11-21, 16-25

*Οι πόντοι του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν: 3 άσσοι, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΝΣ Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 2π. (2/3επ.), Μέντεζ 7 (6/13επ.), Φλόρες 9 (9/19επ., 53%υπ., 24%αρ.), Παπαγεωργίου 5 (1/4επ., 4 μπλοκ), Τόρες 16 (14/31επ., 2 μπλοκ, 43%υπ., 13%αρ.), Τσέλιος 7 (4/4επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Συναδινός (λ. – 53%υπ., 32%αρ.), Σδραυκάκης, Καλαφάτης, Βλαχόπουλος, Ντίμο.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 7π. (7/9επ.), Μπράιαν 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 17 (12/19επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μολίνα 20 (15/22επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 57%υπ., 43%αρ.), Εφραιμίδης (31%υπ., 8%αρ.), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός Αρης (82%υπ., 59%αρ.), Νανόπουλος 4 (2/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 17%αρ.), Στράτος, Μάρκου, Δημητούλης.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βένος, Σαρακινίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.