Ολυμπιακός-Ταργκοβίστε 1-3: Πάλεψαν, αλλά “λύγισαν” οι ερυθρόλευκες στη ρεβάνς και αποκλείστηκαν

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στη ρεβάνς στο «Μελίνα Μερκούρη», απέναντι στην Ταργκοβίστε, καθώς ηττήθηκε με 1-3 στα σετ, και αποκλείστηκε στην προημιτελική φάση του CEV Cup.

Οι “ερυθρόλευκες” έχασαν στις λεπτομέρειες το 1ο και καθοριστικό σετ, μείωσαν στο 3ο, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη στο 4ο και τελευταίο, και έτσι οι Ρουμάνες “ζευγάρωσαν” τις νίκες τους.

Στο 1ο σετ, αμφότερες οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά, πέφτοντας στην “παγίδα” αρκετών βεβιασμένων επιλογών, με τις φιλοξενούμενες όμως να χτίζουν μια ισχνή διαφορά (μέχρι και στο +4) και να προηγούνται. Οι “ερυθρόλευκες” έβγαλαν αντίδραση και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της πρώτης στροφής του αγώνα, έπειτα από κερδισμένα μπλοκ άουτ των Σάλας και Γενιτσαρίδη, μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, ενώ στη συνέχεια έφτασαν και στην ισοφάριση (14-14).

Προβάδισμα ξανά για τον Ολυμπιακό με άσο, αλλά από λάθος στο σερβίς το ματς ξανά στην απόλυτη ισορροπία (15-15), με τις Ρουμάνες να περνούν ξανά μπροστά, έπειτα από δύο επιτυχημένες-δυνατές επιθέσεις στην υποδοχή των γηπεδούχων (15-17). Οι παίκτριες του Μιτσέλι ισοφάρισαν ξανά, “θωρακίζοντας” την άμυνα τους, κράτησαν σε τρεις περιπτώσεις το ισόπαλο σκορ, ενώ πήραν εκ νέου προβάδισμα, έπειτα από φάση διαρκείας (20-19).

Λάθος της Ταργκοβίστε στην προσπάθεια να περάσει τη μπάλα στο μισό του Ολυμπιακού, το πήρε πίσω με κερδισμένο πόντο έπειτα από δυνατό καρφί, αλλά οι “ερυθρόλευκες” κέρδισαν δύο διαδοχικά μπλοκ άουτ με την Γενιτσαρίδη, και απείχαν δύο βήματα για την κατάκτηση του σετ (23-20). Η διαφορά παρέμεινε ως έχει στους επόμενους δύο πόντους (24-21), όμως οι Ρουμάνες κατάφεραν να σβήσουν τρία σετ points για να οδηγήσουν την αναμέτρηση στη “μίνι” παράταση (24-24), όπου και εκεί στάθηκαν πιο ψύχραιμες για να κάνουν το 0-1.

Στο 2ο σετ, διατήρησαν το μομέντουμ οι φιλοξενούμενες και πήραν τους πρώτους τρεις πόντους, ενώ αύξησαν τη διαφορά και στη συνέχεια, με όπλο το καλό σερβίς (2-7). Η υποδοχή της Ελληνικής ομάδας δεν έδειχνε να βρίσκει λύσεις στο σερβίς των Ρουμάνων, ενώ με καρφί της Τοντόροβα η διαφορά ανέβηκε κι’ άλλο και η πρόκριση δυσκόλευε ακόμα περισσότερο (4-10). Δύο καλά μπλοκ άουτ και δύο καρφιά της Σάλας έφεραν τη διαφορά στο -5 (8-13, 9-14), όμως η απόσταση μεγάλωσε ξανά, έπειτα από τα εύστοχα σερβίς της Ρουμανικής ομάδας (10-17).

Τα δυνατά καρφιά των παικτριών της Ταργκοβίστε, αλλά και η αδυναμία στην “ερυθρόλευκη” υποδοχή έφεραν για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά σε διψήφια τιμή (13-23), με τη Ρουμανική ομάδα να εκμεταλλεύεται το πρώτο σετ point της, και να ζευγαρώνει τα κερδισμένα σετ (2-0).

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο τάραφλεξ αρχικώς, τρέχοντας ένα σερί με 4/4 κερδισμένους πόντους, αλλά η καλή πρώτη άμυνα των φιλοξενούμενων και οι σετ επιθέσεις τους “έσβησαν” άμεσα τη διαφορά (5-5). Τα ψηλά χτυπήματα της Σάλας, αλλά και τα μπλοκ άουτ της Γουίντερς έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό, όμως η διαφορά παρέμεινε μικρή, έπειτα από τρία λάθη στο σερβίς των “ερυθρολεύκων” αλλά την άστοχη άμυνα της Τσιτσιγιάννη, που απάντησε άμεσα με δικό της εντυπωσιακό χτύπημα (11-8).

Ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενες σε δύο περιπτώσεις (11-11, 13-13), αλλά με το εντυπωσιακό διπλό μπλοκ των Λαμπρούση και Σάλας, με το καρφί της δεύτερης στην αδύνατη πλευρά, αλλά και με το εύστοχο σερβίς της Τσιτσιγιάννη, οι Πειραιώτισσες πήραν ξανά το προβάδισμα (16-14). Παρά τη νέα ισοπαλία στο ματς, οι γηπεδούχες έφτασαν ξανά στο +2, ενώ με το (ένα ακόμα) κερδισμένο μπλοκ άουτ της Γουίντερς η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους (19-16). Με σωστή διαχείριση στο υπόλοιπο του σετ, αλλά και με αισθητά βελτιωμένη την άμυνα, οι “ερυθρόλευκες” έφτασαν ξανά σε σετ point (24-19), το οποίο εκμεταλλεύτηκαν, έπειτα από καλός σερβίς της Καράρο, αλλά και το νικητήριο καρφί της Γουίντερς (25-19).

Στο 4ο σετ, το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένο, με καμία από τις δύο πλευρές να μην μπορεί να “χτίσει” διαφορά, αλλά οι Ρουμάνες, έπειτα από εύστοχες σετ επιθέσεις, “χτυπώντας” κυρίως στην αδύνατη πλευρά, αλλά και από άουτ της Σάλας, πήγαν στο +3 (3-6). Το “χάσμα” άρχισε να μεγαλώνει ξανά, θυμίζοντας το 2ο σετ, με τις Τοντόροβα και Μπιένιτσα να μετουσιώνουν τις πολύ καλές άμυνες των συμπαικτριών τους, σε εύστοχα-δυνατά χτυπήματα στην υποδοχή των “ερυθρόλευκων” (4-10).

Επέστρεψε ο Ολυμπιακός, που βελτίωσε τα ποσοστά του στην πρώτη μπάλα, και βρήκε εύστοχες επιθέσεις στην “καρδιά” των Ρουμάνων, μειώνοντας στο -3 (7-10), το οποίο… πέταξε στα σκουπίδια, μετά από αβίαστα λάθη της υποδοχής στο σερβίς της Βαν Ντε Βίβερ, αλλά και χαμένο μπλοκ άουτ της Γούιντερς (7-13). Νταμπλ σκορ για την Ταργκοβίστε, που βγήκε κερδισμένη σε πολλαπλές οριακές φάσεις (6-18), ενώ έλυσε και το πρόβλημα “Σάλας“, βάζοντας τριπλό μπλοκ πάνω της, για να διατηρήσει το +8, λίγα λεπτά πριν το φινάλε της 4ης στροφής (11-19).

Διψήφια ξανά η απόσταση των δύο ομάδων (11-21), με το έργο των αθλητριών του Μιτσέλι να φαντάζει ακόμα πιο δύσκολο, ωστόσο η διαφορά μειώθηκε ξανά, χάρις την πολυτιμότερη παίκτρια του Ολυμπιακού, τη Σάλας, που άλλαξε πλευρά και βρήκε εύστοχα χτυπήματα πάνω σε δύσκολες άμυνες (16-23). Ματς point για τις Ρουμάνες, που με την πρώτη ευκαιρία πήραν τη νίκη, και παράλληλα την πρόκριση στην τελική τετράδα του CEV Cup, κλείνοντας τον “εμφύλιο” ημιτελικό με την Άλμπα.