Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-0: Με νίκη έκλεισαν την κανονική διάρκεια της Volley League οι ” ερυθρόλευκες”

Ένα άνετο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός, αφού κέρδισε με 3-0 σετ τον ΑΟ Θήρας στου Ρέντη και ολοκλήρωσε νικηφόρα την κανονική διάρκεια της Volley League γυναικών. Οι “ερυθρόλευκες” κατέλαβαν την 4η θέση (μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Άρη).

Σε εκπληκτική ημέρα ήταν η Βίλμα Σάλας. Η Κουβανή ακραία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους (17/27 επ., 5 μπλοκ, 82% υπ.-45% άριστες), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Τσιτσιγιάννη, με τον Ολυμπιακό να κάνει μόλις 9 λάθη σ’ όλο το ματς και να παίρνει την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο.

Ο ΑΟΘ μόνο μέχρι τα μισά του πρώτου σετ (16-14) μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός ενώ στα άλλα δύο σετ βρέθηκε να χάνει με μεγάλες διαφορές.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και κυριάρχησε από το πρώτο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 21-17, με επίθεση της Σάλας, ενώ μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, έκανε το 1-0, με 25-18. Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, κάνοντας το 11-3, με μπλοκ της Καράρο, με την Σάλας να “γράφει” το 20-13. Στη συνέχεια, η Εμμανουηλίδου έκανε το 23-15 και το 24-16, ενώ μετά από λάθος σερβίς του ΑΟ Θήρας, οι “ερυθρόλευκες” έφτασαν στο 2-0, με 25-20. Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν ακόμα καλύτερος και με καρφί της Τσιτσιγιάννη, προηγήθηκε με 6-2, με την Σάλας να κερδίζει έναν ακόμα πόντο, για το 12-6. Η Τσιτσιγάννη “χτύπησε” δύο ακόμα φορές, για το 19-11 και το 23-12, ενώ μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, τα κορίτσια του Μιτσέλι έκαναν το 3-0, με 25-13.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-13, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-13

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-13) σε 71′.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Γουίντερς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-19% άριστες), Λαμπρούση 1 (1/4 επ.), Σάλας 22 (17/27 επ., 5 μπλοκ, 82% υπ.-45% άριστες) Τσιτσιγιάνη 16 (13/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  / Κοσμά (λ, 48% υπ.-35% άριστες).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (2/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες), Μερκάδο 5 (5/16 επ.), Κέτσμαν 9 (8/27 επ., 1 άσσος, 74% υπ.-42% άριστες), Καλαποδά 1 (1/2 επ.) / Μπελιά (λ, 46% υπ.-29% άριστες), Καραμπάση (λ, 64% υπ.-36% άριστες), Ζιώγα 4 (4/10 επ.), Τσοχατζή 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κιουτσιούκη 4 (1/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ).

Διαιτητές: Βελώνης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Ιωάννου, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.