Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1: “Ερυθρόλευκη” ανατροπή και πρώτο βήμα για τον τίτλο (vid)

Το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΟΚ, τον οποίο και κέρδισε με 3-1 σετ στο κλειστό του «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη, και έκανε έτσι το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι “ερυθρόλευκοι”, αν και ξεκίνησαν νωθρά και έμειναν πίσω με ένα σετ, κατάφεραν να πάρουν το μομέντουμ στη δική τους πλευρά, να ισοφαρίσουν και μετέπειτα να προσπεράσουν, για να ολοκληρωθεί στο 4ο σετ η ανατροπή.

Αντίθετα ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν κατάφερε να επωφεληθεί από το δυναμικό του ξεκίνημα, μειώθηκε η καλή απόδοσή του στο τάραφλεξ του Ρέντη, και τώρα θα ψάξει την ισοφάριση στις νίκες στην PAOK Sports Arena το Σάββατο (22/4).

Στο 1ο σετ, καλύτερα πατούσε στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΟΚ, βρίσκοντας καλές επιθετικές λύσεις, ενώ οδηγός στο πρώτο προβάδισμα του αγώνα ήταν η σταθερή υποδοχή του, που δεν επέτρεπε εύκολους πόντους στους γηπεδούχους. Ο «Δικέφαλος» είχε τον πρώτο λόγο όντας στο +4 (6-10), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει μπροστά παροδικά, μετά από προσπάθειες των Ιντάλγκο και Στερν (13-11).

Στη συνέχεια της πρώτης στροφής του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο και ξαναπήρε ισχνό προβάδισμα, οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν, αλλά με σερί 5 πόντων ο ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ και έκανε το 0-1 (25-20).

Στο 2ο σετ, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα, και με οδηγούς τους Παγιένγκ και Κουμεντάκη το διατήρησαν μέχρι τέλους. Οι Πειραιώτες ήταν σταθερά μπροστά με 4 και 6 πόντους (16-12, 20-14), και έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση, έπειτα από άουτ του Σκρέντου (25-17).

Στο 3ο σετ, και πάλι ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και τις πρωτοβουλίες των κινήσεων, ενώ για μία ακόμα φορά δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα από τα μέσα του σετ και μετά. Highlight της 3ης στροφής της αναμέτρησης στο Ρέντη είναι αναμφίβολα το “ψαλιδάκι” του Στερν, ενώ ο Ιντάλγκο ήταν αυτός που με τις δικές του επιθέσεις από το σερβίς οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή, με τον κόσμο να ξεσηκώνεται (25-19).

Στο 4ο και τελευταίο σετ, το παιχνίδι έγινε αρκετά αμφίρροπο, καθώς ο ΠΑΟΚ με ηγέτη του τον Ράπτη έμεινε κοντά στο σκορ, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις πήρε και το προβάδισμα (8-9, 11-13). Ιντάλγκο και Κουμεντάκης επανάφεραν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού, ενώ οι πόντοι του Γερμανού, του Λινάρδου και του Στερν έφεραν το 3-1, και τη νίκη για τους “ερυθρόλευκους” (25-21).

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

4ο σετ: 8-6, 16-18, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) σε 110΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (11/26επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 13 (10/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 41%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 7 (3/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (15/32επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 44%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 7π. (7/17επ., 71%υπ., 67%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 8 (7/15επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 46%υπ., 36%αρ.), Σκρεντάου 7 (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 50%υπ.), Βαν ντε Ντρις 11 (10/29επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 39%υπ., 33%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

*Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε από τον τίμ μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκο Μαντούβαλο ο Δημήτρης Τζιάβρας για την ανάδειξη του ως MVP Βίκος Cola της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1 ΣΕΤ |HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα στιγμιότυπα της ανατροπής του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό της σειράς “,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8xOC8xOC8yN18wNl82NDNlZTBmYTk4NzIyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M34S”,”uploadDate”:”2023-04-18T18:31:53.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs01ouxm2dix”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}