ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-2: Πήρε το ντέρμπι ο «Δικέφαλος» και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών (vid)

Μεγάλος νικητής ο ΠΑΟΚ στον 2ο τελικό της Volley League ανδρών, καθώς επικράτησε στο tie-break με 3-2 σετ του Ολυμπιακού, έκανε το 1-1 στη σειρά, και αφήνει όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά για τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος.

Επόμενο παιχνίδι για τους δύο φιναλίστ του πρωταθλήματος είναι την Τρίτη 25/4 στο «Μελίνα Μερκούρη», ενώ ο 4ος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 28/4 και πάλι στην PAOK Sports Arena. Αν χρειαστεί και 5ος τελικός, θα διεξαχθεί την Τρίτη 2/5, ξανά στου Ρέντη.

Το ματς:

Στο 1ο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και με άσσους του Ιντάλγκο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 0-3. Ο «Δικέφαλος« έφτασε άμεσα στην ισοφάριση με δικό του σερί, πέρασε μπροστά με 8-6 και 11-8, αλλά τα εξαιρετικά σερβίς του Ολυμπιακού τον έφεραν και πάλι σε θέση οδηγού (17-19).

Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν στο προβάδισμα τους, και έφτασαν μάλιστα σε διπλό set ball (22-24) όμως ο ΠΑΟΚ με ηγέτη τον Ράπτη τα έσβησε και τα δύο (24-24). Στους φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρεθούν πρώτοι στους 25 πόντους, και στο πρώτο τους set ball έκαναν το 1-0 μετά από επίθεση τους Ντεν Ντρις (26-24).

Στο 2ο σετ, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμά της, και πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και τα μέσα του. Ο «Δικέφαλος» για πρώτη φορά πήρε μεγαλύτερη διαφορά τους ενός πόντου (12-10), όμως άμεσα οι Πειραιώτες ισοφάρισαν και προσπέρασαν, έχοντας ισχνή απόσταση (14-15).

Τελευταίο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ ήταν στο 20-19, έπειτα από κερδισμένο μπλοκ του Σκρεντάου, μιας και ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα δυναμικό σερί, και έχοντας οδηγό τα σερβίς του Κουμεντάκη, έκανε το 22-25 και ισοφάρισε στα σετ (1-1).

Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι και πάλι είχαν τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα μισά, (14-8), αλλά ο Ιντάλγκο ήταν εκεί την κρίσημη ώρα για να βοηθήσει την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να επιστρέψει, μειώνοντας στο -2 (14-12).

Ο ΠΑΟΚ πάτησε ξανά το γκάζι όμως, και έχοντας το μομέντουμ στη δική του πλευρά πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας. Οι “ασπρόμαυροι” θωράκισαν την υποδοχή τους, κέρδισαν κάποια καθοριστικά μπλοκ άουτ, και έφτασαν στο 2-1 στα σετ (25-18).

Στο 4ο σετ, ο ΠΑΟΚ ναι μεν είχε τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα, αλλά ο Ολυμπιακός δεν του επέτρεπε να ξεφύγει, παραμένοντας κοντά στο σκορ, κάτι που κόστισε στους γηπεδούχους στην εξέλιξη του ματς (14-10).

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα λίγο πριν οι δύο ομάδες φτάσουν στους 20 πόντους (19-15), και όπως στο 2ο σετ, έτσι και σε αυτό οι Πειραιώτες με ένα δυναμικό σερί 2-10 ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, και έστειλαν το ματς στο tie-break (21-25).

Στο tie-break οι δύο πλευρές πήγαιναν κυριολεκτικά πόντο-πόντο, με το προβάδισμα τις περισσότερες φορές να είναι για τον Ολυμπιακό, αλλά τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε κάθε περίπτωση, κάνοντας το παιχνίδι ακόμα πιο απρόβλεπτο και αμφίρροπο (10-10).

Σε εκείνο το σημείο στο σερβίς πήγε ο Γάτσης, και αυτός ήταν που “πλήγωσε” την υποδοχή του Ολυμπιακού, βάζοντας την ομάδα του μπροστά με 3 πόντους (14-11).

Τελικός πόντος για τους γηπεδούχους από τον Γιόρνα, έπειτα από μπλοκ σε καρφί του Στερν, και η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι κατέκτησε το tie-break (15-12), αλλά και τη νίκη σε ένα μεγάλο ελληνικό ντέρμπι.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-18

4ο σετ: 8-6, 16-11, 20-21, 21-25

5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-11, 14-11, 15-12

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 11 άσσοι, 49 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) σε 143΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (5/17επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 9 (3/3επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 21 (14/41επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 48%υπ., 25%αρ.), Σκρεντάου 15 (9/14επ., 6 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 21 (16/33επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 20$υπ., 10%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/1επ.), Γάτσης 1 (1 άσσος), Τακουρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 15 (14/36επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/3επ.), Λινάρδος, Ιντάλγκο 22 (15/34επ., 7 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 52%υπ., 33%αρ.), Δαλακούρας, Ζουπάνι 2 (2/4επ.), Παπαγγελόπουλος, Κομητούδης.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-3 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού με 3-2 στον δεύτερο μεταξύ τους τελικό για το πρωτάθλημα της Volley League.”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8yMi8yMS81NF80OF82NDQ0NTdhODFkOGI1LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT8M21S”,”uploadDate”:”2023-04-22T21:59:51.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs3lg96vgiix”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}