Αζερμπαϊτζάν-Ελλάδα 3-2: Ηττήθηκε από το Αζερμπαϊτζάν και ελπίζει σε θαύμα για την πρόκριση η Εθνική (vid)

Απροσδόκητη ήττα από το Αζερμπαϊτζάν με 3-2 σετ γνώρισε τη Εθνική Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και πλέον μόνο με θαύμα μπορεί να περάσει στην επόμενη φάση, καθώς χρειάζεται νίκη επί της Τουρκίας στο επόμενο παιχνίδι (23/8, 18:00, ΕΡΤ3), αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Οι διεθνείς μας αν και ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα πλήρωσαν την απώλεια της διαφοράς στο δεύτερο και 5ο σετ (6-2), αλλά κυρίως το απίστευτα κακό μας ξεκίνημα στο τέταρτο σετ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (6-5) με την Eθνική να είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Τσεχία (12-10). Αργότερα, οι διεθνείς μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν (13-13), όμως το Αζερμπαϊτζάν προσπέρασε ξανά (16-14). Η Ελλάδα στη συνέχεια έκανε ένα εκπληκτικό σερί πέρασε μπροστά (16-18) και κάνοντας ένα οργανωμένο παιχνίδι (21-23) πήρε το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά στο παιχνίδι έχοντας ένα καλό προβάδισμα (1-4), το οποίο κράτησε (4-6). Σε εκείνο το σημείο το Αζερμπαϊτζάν κατάφερε να ισοφαρίσει (7-7), όμως η Ελλάδα προσπέρασε (8-10). Οι αντίπαλες βρήκαν τον τρόπο να περάσουν μπροστά (12-11) και άνοιξαν την «ψαλίδα» στο σκορ (17-14, 23-27), παίρνοντας και το σετ (25-19).

Με την ψυχολογία υπέρ του μπήκε στο τρίτο σετ το Αζερμπαϊτζάν (4-0), με την Ελλάδα να καταφέρνει να μειώσει στους δύο πόντους (7-5). Στη συνέχεια, οι αντίπαλες πήγαν στο +4 (14-10) τη διαφορά και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 21-20. Εκεί, η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ με σερί πόντων κατάφερε να μπει μπροστά και μάλιστα να πάρει και το πρώτο σετ μπολ στο ματς (23-24). Τελικά, μετά από ένα πλούσιο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες το σετ τελείωσε υπέρ μας (27-29).

Στο τέταρτο σετ το Αζερμπαϊτζάν ήταν εξαιρετικό, κάνοντας ένα φοβερό σερί 8-0. Η Ανθούλη ήταν αυτή που με επίθεση της ξεκόλλησε την Εθνική (8-1). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε προσωρινά (9-4), αλλά οι Αζέρες με ακόμα ένα σερί 5 πόντων έφτασαν στο 14-5. Η διαφορά που είχαν χτίσει οι αντίπαλές μας, διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια του σετ, με αποτέλεσμα να το κερδίσουν με 25-18, να ισοφαρίσουν σε 2-2 και το ματς να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι «γαλανόλευκες» μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0, σκορ το οποίο όμως έγινε γρήγορα 6-6 από το Αζερμπαϊτζάν. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο (12-12). Ωστόσο, οι Αζέρες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες στους τελευταίους κρίσιμους πόντους και έφτασαν στο 15-12 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 27-29
4ο σετ: 8-0, 16-8, 21-13, 25-18
5ο σετ: 2-5, 9-10, 12-11, 15-12

*Οι πόντοι του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 10 άσσους, 76 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-19, 27-29, 25-18, 15-12) σε 128′

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Αταμάν Γκουνεϊλίγκ): Τούμπαν 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 17% άριστες), Αλίεβα 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Αμπντουλαζίμοβα 9 (4/8 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρατσένκο 11 (3/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέσμαν 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Ραχίμοβα 31 (30/51 επ., 1 μπλοκ) / Γουλούγιεβα (λ, 32% υπ. – 24% άριστες), Καρίμοβα (λ), Ντοροσένκο, Μασνάκοβα, Στεπανένκο.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 30 (26/56 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 8 (7/22 επ., 1 άσσος, 26% υπ. – 5% άριστες), Λαμπρούση 9 (6/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (9/27 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 28% υπ. – 11% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Σπανού 1 (0/7 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες), Τερζόγλου, Μπάκα, Ξανθοπούλου, Τσιτσιγιάννη 3 (3/4 επ.), Κακουράτου (14% υπ. – 0% άριστες).

Γ’ όμιλος

Πέμπτη 17 Αυγούστου
Ελλάδα-Γερμανία 0-3 (19-25, 21-25, 27-29)

Παρασκευή 18 Αυγούστου
Τουρκία-Σουηδία 3-0 (25-22, 25-18, 25-13)
Αζερμπαϊτζάν-Τσεχία 3-0 (25-21, 25-10, 25-15)

Σάββατο 19 Αυγούστου
Σουηδία-Ελλάδα 1-3 (23-25, 25-19, 25-27, 22-25)
Αζερμπαϊτζάν-Γερμανία 1-3 (13-25, 22-25, 25-12, 14-25)

Κυριακή 20 Αυγούστου
Ελλάδα-Τσεχία 0-3 (21-25, 22-25, 17-25)
Τουρκία-Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-13, 25-13, 25-13)

Δευτέρα 21 Αυγούστου
Τσεχία-Τουρκία 1-3 (23-25, 20-25, 25-20, 17-25
Γερμανία-Σουηδία 1-3 (25-13, 16-25 18-25, 18-25)

Τρίτη 22 Αυγούστου
Αζερμπαϊτζάν-Ελλάδα 3-2 (22-25, 25-19, 27-29, 25-18, 15-12)

6. Σουηδία 1 νίκη-2 ήττες, 3 βαθμοί, 4-7 σετ, 236-248 πόντοι

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ελλάδα – Αζερμπαϊτζάν 2-3 ΣΕΤ |HIGHLIGHTS”,”description”:”Ελλάδα – Αζερμπαϊτζάν 2-3 ΣΕΤ |HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wOC8yMi8xNy8zOV8zMV82NGU0ZjJkMzZiYTc3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT8M33S”,”uploadDate”:”2023-08-22T17:46:25.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cuz8kk8kuej5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}