Ελλάδα-Τουρκία 0-3: Το πάλεψε, αλλά αποχαιρέτησε με ήττα το Ευρωπαϊκό η Εθνική γυναικών

Ένα δύσκολο έργο είχε η Εθνική Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο, Τουρκία, στο τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλό της.

Η “γαλανόλευκη” αν και το πάλεψε ηττήθηκε από τη γειτονική χώρα με 3-0 σετ και με αυτή την ήττα αποχαιρέτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα γυναικών, τερματίζοντας μέχρι στιγμής στην 5η θέση του Γ’ ομίλου, αφού η Σουηδία που είναι τελευταία έχει ακόμα δύο παιχνίδια.

Έτσι, οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ, ολοκλήρωσαν τη διοργάνωση με μία νίκη και τέσσερις ήττες, ωστόσο αυτό το σύνολο έδειξε ότι έχει αρκετό μέλλον μπροστά του.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η εθνική μας στο ματς, που προηγήθηκε με 3-1. Η Τουρκία πολύ γρήγορα κατάφερε να ισοφαρίσει (4-4) και στη συνέχεια να προσπεράσει (5-6). Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (7-7, 9-9), με τις Τουρκάλες να πηγαίνουν στο +2 (9-11) και λίγο αργότερα στο +4 (11-15). Κατά τη διάρκεια, η Ελλάδα μείωσε στους δύο (14-16) και έπειτα έφερε εκ νέου ισοπαλία (18-18). Η Τουρκία πήρε ξανά το προβάδισμα (19-21), όμως κάποια λάθη της, έδωσαν την ευκαιρία στη “γαλανόλευκη” να φέρει στα ίσα το παιχνίδι ξανά (21-21, 22-22). Παρά την εξαιρετική προσπάθεια της Εθνικής, που έσπασε μάλιστα και σετ μπολ των αντιπάλων (24-24), η Τουρκία στο τέλος κατάφερε να κλείσει το πρώτο σετ υπέρ της με 26-24.

Στο δεύτερο σετ η Τουρκία ήταν αυτή που ξεκίνησε με το προβάδισμα υπέρ της (0-5), με τον πρώτο πόντο της Ελλάδας να έρχεται από την Στράντζαλη (1-5). Στη συνέχεια, η “γαλανόλευκη” κατάφερε να μειώσει στους τρεις (4-7), όμως η γειτονική χώρα δεν άργησε να ανεβάσει ξανά τη διαφορά (4-12). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την εμπειρία της Τουρκίας να φαίνεται ξεκάθαρα σε αυτό το σετ (9-19), επικρατώντας στο τέλος με 25-16.

Μαζί ξεκίνησαν στους πόντους οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ (2-2), με την Εθνική να είναι αυτή που πήρε προβάδισμα δύο πόντων πρώτη (4-2). Έπειτα, η Τουρκία βρήκε τους τρόπους να προσπεράσει (5-6), όμως η Στράντζαλη ισοφάρισε ξανά (6-6). Κατά τη διάρκεια, οι Τουρκάλες δεν άργησαν να πάνε στο +3 (7-10). Οι διεθνείς μας έφτασαν μια “ανάσα” από τις αντίπαλες (13-14) και παρόλο που η Τουρκία άνοιξε εκ νέου την ψαλίδα (13-16), οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ έκαναν μια εξαιρετική προσπάθεια και πέρασαν μπροστά (20-19). Στο τέλος, η εμπειρία των παικτριών της Τουρκίας στα κρίσιμα σημεία φάνηκε, αφού παρά την πίεση της Εθνικής (25-25), πήραν και το τελευταιο σετ με 28-26.