Ευρωπαϊκό, Ελλάδα-Ρουμανία 1-3: Ήττα στον «τελικό» και απομακρύνεται η πρόκριση (vid)

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα στον πρώτο από τους δύο «τελικούς» που έχει μπροστά της για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών στο Τελ Αβίβ, και πλέον πολύ δύσκολα θα μπει στην καλύτερη 4άδα του Δ’ ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 1-3 σετ από τους Ρουμάνους (16-25, 18-25, 25-23, 21-25) σε ένα ματς υψίστης βαθμολογικής σημασίας, και πλέον εκτός από την καθαρή νίκη κόντρα στη Γαλλία στο τελευταίο μας παιχνίδι (Τρίτη 5/9, 17:00), η Ελλάδα θα χρειαστεί και συνδυασμό αποτελεσμάτων και στα εναπομείναντα παιχνίδια του ομίλου.

Στα πρώτα δύο σετ η “γαλανόλευκη” κυνηγούσε στο σκορ, δίνοντας την πρωτοβουλία και τον έλεγχο στους Ρουμάνους που δεν τα αρνήθηκαν και πήραν σοβαρό προβάδισμα νίκης. Οι διαφορές ήταν μεγάλες και στις δύο περιπτώσεις, με το επιθετικό μας παιχνίδι να δείχνει αρκετά νωθρό, ενώ αμυντικά είχαμε πολλά κενά που “έβλεπαν” οι Ρουμάνοι ακραίοι.

Στο τρίτο σετ ανάκαμψε η ελληνική ομάδα, έχοντας για κορυφαίους τους Γιώργο Τζιουμάκα και Θανάση Πρωτοψάλτη, και παρά την αντίσταση των τυπικά φιλοξενούμενων καταφέραμε να κρατήσουμε το ισχνό μας προβάδισμα και να μειώσουμε. Στο 4ο και τελευταίο σετ όμως, και πάλι οι Ρουμάνοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ελλάδα – Ρουμανία 1-3 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης.”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wOS8wMy8xNi8xNl80Nl82NGY0YjE2ZTgwZWEyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M37S”,”uploadDate”:”2023-09-03T16:21:28.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cv9eyq9bog41″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-23, 21-25