3οι Μεσογειακοί Παράκτιοι Αγώνες: Το χάλκινο μετάλλιο διεκδικούν οι Μάτιου/Τριανταφυλλίδη

Παρά την έντονη προσπάθεια που κατέβαλαν, οι Διονυσία Μάτιου και Λίζα Τριανταφυλλίδη δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό στους Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες ηττήθηκαν στον ημιτελικό με 2-0 (21-14, 21-19) σετ από τις Ιταλίδες Όρσι/Μπιάνκι και θα αγωνιστούν το πρωί του Σαββάτου για να διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Ιταλίας είχε από την αρχή τον έλεγχό του και το κατέκτησε εύκολα με 21-14. Στο δεύτερο σετ οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες έκαναν την αντεπίθεσή τους και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 18-17. Η Τριανταφυλλίδη ισοφάρισε σε 19-19, η Ιταλία πήρε το side out και στην επόμενη φάση με άσσο διαμορφώθηκε το 21-19.

Αντίπαλος στον μικρό τελικό για Μάτιου και Τριανταφυλλίδη θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού Βιεϊρά/Σαμερό (Γαλλία) – Μπιανκίν/Σκαμπόλι (Ιταλία).

Οι νεαρές Ελένη Αλεξόγλου, Μυρτώ Πασχαλάκη θα διεκδικήσουν το πρωί του Σαββάτου την 7η θέση κόντρα στις Κύπριες Γκουσάροβα, Νίστρομ.