Ευρωπαϊκό ανδρών: Ιταλία-Πολωνία το ζευγάρι του τελικού

Αργά το βράδυ της Πέμπτης 14/09 προέκυψε το ζευγάρι του τελικού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών. Για το τρόπαιο θα κοντραριστούν το Σάββατο 16/09 στη Ρώμη η Ιταλία και η Πολωνία.
Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό η Πολωνία αντιμετώπισε τη Σλοβενία. Στο συναρπαστικό ματς οι εξαιρετικοί Σλοβένοι πήραν το 1ο σετ, αλλά στη συνέχεια η Πολωνία ήταν καλύτερη και με σκορ 3-1 επιστρέφει σε τελικό μετά από 14 χρόνια. Πρώτο σκόρερ είχε τον Λεόν με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Κάτσμαρεκ με 14. Τα σετ στο Palazzetto dello Sport της Ρώμης 23-25, 25-21, 25-20, 25-21.

Στον δεύτερο ημιτελικό, όπου δεύτερος διαιτητής ήταν ο Έλληνας διεθνής ρέφερι Βασίλης Βασιλειάδης, η Ιταλία επιβλήθηκε της Γαλλίας με 3-0, ίσως όμως, πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα και με κορυφαίους τους Λάβια, Ρομάνο δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους Γάλλους για να μπουν δυνατά στο παιχνίδι (25-21, 25-19, 25-23).

Η Σλοβενία και η Γαλλία θα διεκδικήσουν, επίσης αύριο Σάββατο, το χάλκινο μετάλλιο.