Ηράκλειο 2023: Στα προημιτελικά Μάτιου, Τριανταφυλλίδη και Αλεξόγλου, Πασχαλάκη

Τη θέση τους στα προημιτελικά των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων στο Ηράκλειο Κρήτης σφράγισαν το απόγευμα της Πέμπτης η Διονυσία Μάτιου με την Λίζα Τριανταφυλλίδη.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βγήκαν 2ες στον Δ’ όμιλο, καθώς ηττήθηκαν απός τις Γαλλίδες Βιεϊρά, Σαμερό με 2-0 (21-11, 21-15) σετ και πήραν το εισιτήριο για τη φάση των 12 της διοργάνωσης. Εκεί, βρέθηκαν αντιμέτωπες με τις Σέρβες Μίτροβιτς, Σκάριτς τις οποίες και νίκησαν με 2-0 (21-12, 21-17) σετ για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην οκτάδα. Στο δρόμο για τα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν την δεύτερη ομάδα της Γαλλίας και τις Ντεσάμπ, Σαμπεζάλ. Ο αγώνας θα γίνει την Παρασκευή 15/9 στις 10.00.

Σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων στο Ηράκλειο Κρήτης πανηγύρισαν και οι νεαρές Θεσσαλονικιές Ελένη Αλεξόγλου, Μυρτώ Πασχαλάκη.

Η 13χρονη Αλεξόγλου και η 15χρονη Πασχαλάκη που συμμετέχουν για πρώτη φορά σε διεθνής διοργάνωση γυναικών, προκρίθηκαν στους «12» της διοργάνωσης ως 2ες στον Γ’ όμιλο με μία νίκη κόντρα στις Ακάρι, Βουρ από το Λίβανο.

Στον αγώνα για την πρόκριση στα προημιτελικά επικράτησαν των Μαχασίν, Γιάκι από το Μαρόκο με 2-0 (21-19, 24-22) σετ.

Στο πρώτο σετ η Ελληνική ομάδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και το κατέκτησε με 21-19.

Στο δεύτερο το 15-12 έγινε 16-18 για το Μαρόκο, αλλά ήρθε η ισοφάριση σε 18-18 με άσσο της Αλεξόγλου. Το νεαρό δίδυμο δεν κατάφερε να πάρει το ματς στα δύο πρώτα ματς μπολ που είχε, ενώ το Μαρόκο είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στο 21-22 μετά από άουτ επίθεση της Πασχαλάκη. Η ίδια όμως έκανε το 22-22, στην επόμενη φάση η Αλεξόγλου με μπλοκ έκανε το 23-22 και η Πασχαλάκη έκανε με άσσο το 24-22.