Προολυμπιακό Τουρνουά Ανδρών: Στο Παρίσι ΗΠΑ, Ιαπωνία, Πολωνία, Καναδάς, Γερμανία και Βραζιλία (vids)

Η Βραζιλία έγινε η έβδομη εθνική ομάδα ανδρών που εξασφαλίζει την παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του επόμενου έτους, μαζί με την οικοδέσποινα Γαλλία, την νικήτρια ομάδα Α του ομίλου Γερμανία, τις κορυφαίες ομάδες του ομίλου Β, τις ΗΠΑ και την Ιαπωνία και τις ομάδες του ομίλου Γ, την Πολωνία και τον Καναδά.

Οι Βραζιλιάνοι εξασφάλισαν άλλη μια ιστορική νίκη εναντίον της Ιταλίας στο εμβληματικό στάδιο την Κυριακή (8/10).

Με στόχο μια θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024 τον επόμενο χρόνο, οι Νοτιοαμερικανοί βρέθηκαν στη νικήτρια πλευρά μιας δραματικής μάχης πέντε σετ, επικρατώντας των Ιταλών με 3-2 (25-23, 23-25, 15-25, 25-17, 15-11) για να προκριθούν στον Όμιλο Α.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες και η Ιαπωνία, οι οποίες είχαν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του επόμενου έτους το Σάββατο (7/10), χάρισαν στους φιλάθλους στο εθνικό στάδιο Yoyogi του Τόκιο ένα απολαυστικό θρίλερ πέντε σετ στον τελευταίο αγώνα της ομάδας Β των προκριματικών αγώνων βόλεϊ FIVB Road to Paris των ανδρών την Κυριακή.

Οι Αμερικάνοι πανηγύρισαν τη νίκη με 3-2 (25-19, 22-25, 19-25, 25-23, 15-12) επί των γηπεδούχων, χάνοντας παράλληλα τον πρώτο βαθμό στο τουρνουά, για να τερματίσουν με 7-0 νίκες-ήττες και 20 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Ιαπωνία με 5-2 και 16 βαθμούς.

Σε μια δραματική τροπή των γεγονότων στην τελευταία ημέρα του Pool C, ο Καναδάς σφράγισε το εισιτήριο του για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του επόμενου έτους ως δεύτερος του ομίλου. Στο ξεκίνημα της ημέρας, το Βέλγιο είχε τις καλύτερες πιθανότητες να ακολουθήσει την νικήτρια ομάδα της Πολωνίας στο δρόμο από το Σιάν προς το Παρίσι. Το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να νικήσουν τη Βουλγαρία, αλλά παρά το γεγονός ότι οι Νοτιοευρωπαίοι δεν είχαν καμία ελπίδα για τις δύο πρώτες θέσεις στην τελική κατάταξη του ομίλου, πέτυχαν μια εκπληκτική νίκη με πέντε σετ.

Θα είναι η τρίτη συνεχόμενη και έκτη συνολικά συμμετοχή του Καναδά στους Αγώνες. Το καλύτερο αποτέλεσμά τους ήταν η τέταρτη θέση στο Λος Άντζελες το 1984.

Μετά από μια σκληρή μάχη πέντε σετ στον εναρκτήριο αγώνα της Κυριακής στο Xi’an, η Βουλγαρία κατέκτησε τη νίκη με 3-2 (25-21, 23-25, 21-25, 25-22, 15-13) επί των Βέλγων και τερμάτισε πέμπτη στον όμιλο με ρεκόρ νικών-ηττών 4-3 και 11 βαθμούς, τέσσερις βαθμούς λιγότερους από το τέταρτο Βέλγιο, επίσης με 4-3.

Μετά την ήττα από το Βέλγιο το Σάββατο, ο Καναδάς είχε σχεδόν εγκαταλείψει τις ελπίδες του, αλλά έκανε ένα 3-0 (25-20, 25-21, 25-15) επί του Μεξικού και προκρίθηκε στο Παρίσι. Οι Καναδοί ολοκλήρωσαν τον όμιλο στη δεύτερη θέση με 5-2 και 15 βαθμούς, ενώ το Μεξικό αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το τουρνουά χωρίς να κερδίσει ούτε ένα σετ.

Μετά από 12 χρόνια, η εθνική ομάδα ανδρών της Γερμανίας επιστρέφει στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι Ευρωπαίοι συνέχισαν την απίστευτη πορεία τους στο Ολυμπιακό Προκριματικό Τουρνουά Βόλεϊ στο Ρίο ντε Τζανέιρο το Σάββατο και, με την έκτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, κατέκτησαν μία από τις δύο Ολυμπιακές θέσεις που παίζονται στον Α’ όμιλο.

Μετά από νίκες επί του Ιράν, της Κούβας, της Βραζιλίας, της Ιταλίας και της Τσεχίας, η Γερμανία μπήκε στο γήπεδο ως φαβορί απέναντι στο Κατάρ το Σάββατο. Γνωρίζοντας ότι μια νίκη θα τους έφερνε πίσω στους Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Ευρωπαίοι ήταν συγκεντρωμένοι καθ’ όλη τη διάρκεια και πέτυχαν τον στόχο τους με 3-0 (25-15, 25-20, 25-16).