Τσβόλε-Παναθηναϊκός 1-3: Πρόκριση στις “32” του Challenge Cup για τις “πράσινες”

Ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ γυναικών εμφανίστηκε συγκεντρωμένος στην Ολλανδία και με το ίδιο σκορ που κέρδισε στο Μετς (3-1), επικράτησε της Τσβόλε στη ρεβάνς και πανηγύρισε την πρόκριση στις “32” καλύτερες ομάδες του Challenge Cup γυναικών.

Έτσι, το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη Νόβα Γκόριτσα από την Σλοβενία.

Οι Ολλανδέζες προέβαλαν αντίσταση στα δύο πρώτα σετ, παρά την ήττα, ενώ πήραν το τρίτο. Στο τέταρτο σετ, οι “πράσινες” έφτασαν με άνεση στη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση όντας μπροστά στο σκορ από την αρχή (6-8) και κράτησε μία καλή διαφορά (8-11). Στη συνέχεια, η Τσβόλε κατάφερε να ισοφαρίσει (12-12) και να περάσει μπροστά (14-13). Για ένα μεγάλο διάστημα η ολλανδική ομάδα είχε ένα σταθερό προβάδισμα (19-17), όμως οι “πράσινες” έφεραν εκ νέου ισοπαλία (21-21) και στη συνέχεια έγειραν την πλάστιγγα στη πλευρά τους (21-22), κάνοντας και το 0-1 (24-26).

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (2-2), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει πρώτος το προβάδισμα των δύο πόντων (2-4). Οι Ολλανδέζες κατάφεραν να ισοφαρίσουν (8-8), αλλά η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διατήρησε το ρυθμό και πήγε τη διαφορά στο +4 (8-12). Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενες έφεραν ξανά στα ίσα το ματς (23-23), όμως το “τριφύλλι” αποδείχθηκε πιο δυνατό στο τέλος και έκανε 0-2 (23-25).

Η Τσβόλε ξεκίνησε δυναμικά στο 3ο σετ, έχοντας το προβάδισμα (6-3), ωστόσο ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σετ 0-3 και ισοφάρισε (6-6). Κατά τη διάρκεια, οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ (11-13, 16-16, 20-20), όμως προς το τέλος η Τσβόλε έκανε ένα καθοριστικό σερί (24-20) και μείωσε σε 1-2, κερδίζοντας με 25-21.

Στο 4ο σετ οι Ολλανδέζες μπήκαν μπροστά με 4-0, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να “μαζέψει” το σκορ και να προσπεράσει (6-9). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τις “πράσινες” να παραμένουν σταθερές στο παιχνίδι τους και να κρατάνε μια καλή διαφορά “ασφαλείας” (9-14, 14-20). Στην πορεία δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με για το τελικό 1-3.