Άθλος Ορεστιάδας- ΑΟ Καλαμάτα 80 3-2: Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τους γηπεδούχους (vid)

Τη νίκη με 3-2 σετ πήρε ο Άθλος Ορεστιάδας απέναντι στον ΑΟ Καλαμάτας κι έτσι έκανε σημαντικό βήμα για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2023-24.

Παρόλο που έφτασε πολύ στο να κάνει την ανατροπή, αφού έχανε με 2-0 σετ και ισοφάρισε σε 2-2, η Καλαμάτα «λύγισε» στο τάι μπρέικ και ο Άθλος πήρε τη νίκη. Αξίζει να αναφερθεί πως Προς τιμή του αείμνηστου Νίκου Σαμαρά οι αθλητές των δύο ομάδων πριν τον αγώνα έβγαλαν κοινή φωτογραφία με μαύρες φανέλες.

Στο πρώτο σετ ήταν η Καλαμάτα που μπήκε πιο δυνατά και πήγε στο +4 από νωρίς (4-8), όμως με ένα σερί τεσσάρων πόντων, η Ορεστιάδα ισοφάρισε και στη συνέχεια πέρασε μπροστά (12-10). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα και πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, υπήρχε συνεχής εναλλαγή στο σκορ και στο ποια ομάδα προηγούταν, μέχρι το 10-10. Η συνέχεια όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Ορεστιάδας, που πήρε διαφορά μέχρι και 8 πόντων (22-14) για να κατακτήσει εύκολα κι αυτό το σετ με 25-19.

Στα επόμενα δυο, η Καλαμάτα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έκανε την αντεπίθεσή της. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του 3ου σετ και κατάφερε να το πάρει τελικά με 25-23.

Στο 4ο σετ ήταν η Ορεστιάδα που μπήκε πιο δυνατά και έφτασε να προηγείται με 11-6, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στη συνέχεια σε 16-16. Το ματς απέκτησε χαρακτήρα «θρίλερ» στην πορεία, με το προβάδισμα να αλλάζει… χέρια συνεχώς. Οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 22-20, όμως με ένα εντυπωσιακό σερί η Καλαμάτα κατέκτησε και αυτό το σετ με 27-25, με το παιχνίδι να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Αυτό εξελίχθηκε σε έναν… μονόλογο του Άθλου, καθώς προηγήθηκε από την αρχή και δεν έχασε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, φτάνοντας εύκολα στο 15-9 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 12 άσσοι, 12 μπλοκ, 56 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων και της Καλαμάτας 80 οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 49 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09) σε 137΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιντιγκόι): Μπουιάτι 25π. (22/44επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξάκης 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 9 (3/8επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Σάρρα Τόμας 5 (1/1επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέικ Μοχαμαντρέζα 15 (11/21επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53υπ., 24%αρ.), Ρίστιτς 19 (14/24επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 53%υπ., 31%αρ.) / Συναδινός (λ. – 59%υπ., 33%αρ.), Μποζίδης Π.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 1 (1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Αλεξάκης 2 (1/6επ., 1 άσσος), Χριστόφας 7 (7/14επ.), Γουέστ 4 (1/1επ., 3 άσσοι), Οκάμπο 24 (23/44επ., 1 μπλοκ), Κοένεν 13 (12/28επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (λ. – 55%υπ., 30%αρ.), Παλαιολόγος 1 (1/5επ.), Λυκούρεσης 5 (1/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαλωνίτης, Μαντέκας 5 (3/13επ., 2 άσσοι, 36%υπ., 24%αρ.).