Νίκη με ανατροπή για τον Πήγασο Πολίχνης και πρόκριση στα προημιτελικά (vid)

Σπουδαία νίκη με ανατροπή 3-2 σετ πέτυχε ο Πήγασος Πολίχνης επί του Άθλου Ορεστιάδας και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο των προκριματικών του Λικγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς”

Οι δυο ομάδες εξασφάλισαν τη θέση τους στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ, με την Ορεστιάδα να παίρνει τη δεύτερη θέση του ομίλου των προκριματικών.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Ορεστιάδας απέκτησε προβάδισα από νωρίς και το διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας εύκολα στο 25-20. Η εικόνα ήταν ίδια και στο δεύτερο σετ, με τον εκπληκτικό Ρίστιτις που έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ στην επίθεση και στο μπλοκ μαζί με τον Σόρα. Οι ακρίτες ξέφυγαν 17-10 με τον άσσο του Μπέικ κλειδώνοντας και το 2ο σετ το οποίο ολοκληρώθηκε 25-17.

Στη συνέχεια ο Πήγασος… πήρε μπρος και ήταν ασταμάτητος. Μετά από αμφίρροπες φάσεις και ράλι στο σκορ μέχρι το 11-11, πέρασε μπροστά με ένα σερί 3-0 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, για να φτάσει στο 25-18.

Με την ίδια ενατση συνέχισε και στο 4ο σετ η ομάδα της Πολίχνης. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο σε όλη τη διάρκεια του σετ, μέχρι που Ο Τζιουμάκας με δύο άσσους και ο Καπετανίδης με επίθεση έκαναν σερί 3-0 για το 23-20. Οι Αλεξάκης και Ρίστιτις κράτησαν τον Άθλο στον αγώνα και με καθοριστικούς πόντους μείωσαν 23-24. Ο Τζιουμάκας έχασε καθοριστική επίθεση και το σκορ έγινε 24-24. Ο Μαυροβουνιώτης έδωσε προβάδισμα 25-24, αλλά ο Ρίτσιτς απάντησε (25-25). Ηταν όμως μοιραίος καθώς έχασε το σερβίς (25-26) και ο Καπετανίδης με κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ 27-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη δόθηκε στο τάι μπρέικ και μάλιστα πόντο πόντο μέχρι το 8-8. Ο Τζιουμάκας με δύο καθοριστικές επιθέσεις και ο Κεσεσίδης με άσσο εκτόξευσαν τον Πήγασο στο 11-8. Ο Άθλος δεν απάντησε και ο Καπετανίδης έκλεισε τον αγώνα με 15-9 για την ολοκλήρωση της ανατροπής και το 3-2 σετ.

Τα ζευγάρια των προημιτελικών:

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Α.Ο.Π. Κηφισιάς

Π.Α.Ο.Κ. – Άθλος Ορεστιάδας

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Πήγασος Πολίχνης – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.