Μίλων – Σόνενβερντ 3-1: Μεγάλο βήμα πρόκρισης για την ομάδα της Νέας Σμύρνης

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του για τη φετινή σεζόν ο Μίλωνας, που επικράτησε με 3-1 σετ της ελβετικής Σόνενβερντ στο «Κροίσος Πέρσης» και έκανε μεγάλο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup 2024.

Η ελληνική ομάδα είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και για να πάρει το εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό στην Ελβετία σε μία εβδομάδα (1/11, 20.30).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και παρά την ισοπαλία στα πρώτα λεπτά (8-8), στη συνέχεια πήραν κεφάλι στο σκορ (15-9). Τη διαφορά αυτή τη διατήρησαν και στη συνέχεια, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-21.

Παρόλο που στο δεύτερο σετ βρέθηκε πίσω στην αρχή με 0-2, η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε άμεσα και πέρασε μπροστά με 9-6. Από εκείνο το σημείο και μετά, η διαφορά συνεχώς αυξανόταν κι έτσι ήρθε εύκολα το 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο από όλα. Οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με 2-0, με τους Ελβετούς να απαντούν άμεσα για το 4-6, ενώ στη συνέχεια πήγαν τη διαφορά στο +4 (6-10). Στη συνέχεια ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 13-13 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι η ελληνική ομάδα να περάσει ξανά μπροστά με 19-17 και 23-21. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 26-24.

Η ελληνική ομάδα δεν έχασε τον ρυθμό της και έδειξε ξανά την υπεροχή της στο 4ο σετ. Μετά το αρχικό 5-5, πήρε προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος, φτάνοντας με σχετική ευκολία στο 25-20 και το τεικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιο), Γενέρ (Τουρκία).