Φοίνικας – Πήγασος Πολίχνης 3-1: Πρεμιέρα με νίκη για την ομάδα της Σύρου (vid)

Με το “δεξί” ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Volley League, ο Φοίνικας Σύρου, αφού νίκησε στην έδρα του τον Πήγασο Πολίχνης με 3-1 σετ.

Για τους γηπεδούχους ο Σπύρος Μπαρμπούνης πήρε θέση βασικού ακραίου και ήταν η αποκάλυψη, αφού ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους.

Εξαιρετικοί ήταν και οι Μάια Γκόμεζ (15), Ντάκα (10), Γαλιώτος (2) και Ποχάνης (5), με τους Συριανούς να φτάνουν δίκαια στη νίκη και μάλιστα στο άδειο από θεατές γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας (δεν έχει πάρει ακόμα αδειοδότηση πυροπροστασίας).

Η ομάδα του Τσέντομιρ Ίλιτς κυριάρχησε στο κομμάτι του μπλοκ και του σερβίς στα δύο πρώτα σετ. Παρόλα αυτά, στο τρίτο ο Πήγασος μπήκε πιο συγκεντρωμένος, πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και μείωσε εύκολα σε 2-1.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ, αφού είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του τέταρτου σετ, όμως “λύγισαν” με 34-32.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-13, 25-17
2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-13
3ο σετ: 6-8, 8-16, 12-21, 15-25
4ο σετ: 3-8, 14-16, 17-21, 34-32

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 8 άσσοι, 43 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-13, 15-25, 34-32) σε 122΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 5π. (1/3επ., 4 μπλοκ), Ποχάνης 8 (5/20επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπράιαν 10 (7/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μάια Γκόμεζ 15 (13/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 39%αρ.), Γαλιώτος 2 (1/1επ., 1 άσσος), Μπαρμπούνης 18 (13/32π., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 77%υπ., 59%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. – 67%υπ., 44%αρ.), Μανωλάκης 3 (2/4επ., 1 άσσος), Σωνάκης (λ. ), Κουτσομύτης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Τσαρκάτογλου, Ασπιώτης 1, Τσινός.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 12π. (11/23επ., 1 άσσος, 56%υπ., 44%αρ.), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Κανέλλος 5 (4/8επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (2/8επ.), Αρμενάκης 1 (0/1, 1 μπλοκ), Λεόν 13 (8/25επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 66%υπ., 47%αρ.) / Μπουράκης (λ. – 46%υπ., 23%αρ.), Παλαιοχωρινός (λ), Γιαμακίδης, Καπετανίδης 3 (3/6επ., 40%υπ., 10%αρ.), Κεσεσίδης 2 (0/3επ., 2 μπλοκ), Μήλης 20 (19/36επ., 1 μπλοκ), Τσαλικιάν.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.