ΠΑΟΚ- ΑΟ Λαμίας 2013 3-1: Σημαντική νίκη για τις «ασπρόμαυρες»

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε της Λαμίας με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Οι Θεσσαλονικές δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στη μαχητική Λαμία, που παραμένει χωρίς νίκη και χωρίς βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα (6-2), αλλά ισοφαρίστηκαν άμεσα σε 6-6. Στη συνέχεια πέρασαν ξανά μπροστά, φτάνοντας μάλιστα, τη διαφορά στο +6 (15-9) και στη συνέχεια στο +7 (20-13). Κι εκεί που όλα έδειχναν πως πήγαιναν εύκολα για το πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν ξανά το ματς στα ίσια (24-24), με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο, να επικρατεί τελικά με 32-30.

Στο δεύτερο σετ ήταν η Λαμία αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς (2-7), με τις «ασπρόμαυρες» να απαντούν άμεσα, να ισοφαρίζουν σε 8-8 και στη συνέχεια να περνούν μπροστά με 10-8 και 14-11. Η ομάδα της Φθιώτιδας πλησίασε ξανά, το παιχνίδι πήγαινε πόντο- πόντο μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κατέληξε στη Λαμία με 26-24 για το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν σχεδόν μια επανάληψη του δεύτερου, όμως με διαφορετική κατάληξη. Η Λαμία προηγήθηκε, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και στη συνέχεια πέρασε μπροστά. Οι φιλοξενούμενες έφεραν πάλι το στα ίσια, με το σετ, ωστόσο, να καταλήγει στον «Δικέφαλο».

Μετά από αυτό, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Θεσσαλονικές μπήκαν πιο δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν από νωρίς (6-2). Στη συνέχεια δε δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους σε όλη τη διάρκεια, φτάνοντας εύκολα στο 25-17 για το τελικό 3-1.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Δημητρίου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχου, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.