Σουσά-Παναθηναϊκός 0-3: Περίπατος για το «τριφύλλι» στο Αζερμπαϊτζάν

Άνετη εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό επί της Kαρί Μπουλ Μπουλ Σουσά στο Μπακού, με την οποία είναι με το… ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Challenge Cup. Οι “πράσινοι” ήταν καταιγιστικοί στο Αζερμπαϊτζάν, και μετέτρεψαν τη ρεβάνς του Μετς σε τυπική διαδικασία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κέρδισε με 0-3 σετ της Σουσά, δίχως να της αφήσει περιθώρια διεκδίκησης του αγώνα. Στα πρώτα δύο σετ δεν έχασαν ούτε μια στιγμή το προβάδισμα οι παίκτες του, και μόνο στο τρίτο βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, όμως ανέτρεψαν το σκορ και κέρδισαν.

Στο πρώτο σετ οι “πράσινοι” μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απέκτησαν από νωρίς προβάδισμα. Με εξαιρετικές τοποθετήσεις στο μπλοκ και καλή πίεση από το σερβίς είχαν σταθερά την υπέρ τους διαφορά. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε δύο περιπτώσεις, ο Παναθηναϊκός έκλεισε ιδανικά το πρώτο μέρος και έκανε το 1-0 (20-25).

Στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα ήταν ακόμα καλύτερη στο γήπεδο, πήραν διαφορά ασφαλείας από νωρίς, και με τη διαφορά στο +8 έκαναν το 0-2, και έφτασαν ένα βήμα πριν τη νίκη (17-25). Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι Αζέροι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, και μέχρι του δρόμου τα μισά ήταν μπροστά στο +7 (14-7).

Στο 17-10 πήγε στο σερβίς ο Ερνάντες και με ένα σερί 6-0 το «τριφύλλι» επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ (17-16), η Σουσά πήγε ξανά στο +3 με τα καλά της μπλοκ άουτ (20-17), αλλά ο Κασαμπαλής από το σερβίς και το εξαιρετικό μπλοκ στο φινάλε έδωσαν τη λύση για τον Παναθηναϊκό, που με νέο σερί έγραψε τον επίλογο του πρώτου αγώνα του ζευγαριού (20-25).

*Οι πόντοι της Σουσά προήλθαν από 7 άσσους, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 17-25, 20-25) σε 76′

ΣΟΥΣΑ (Ζίγια Ραγιάμποφ): Βιγιαφάνε 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Όκολιτς 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μόροζ 4 (4/8 επ.), Μάρεϊ, Φριέσεν 6 (4/13 επ., 2 άσσοι, 41% υπ. – 29% άριστες), Χάτσεσον 9 (6/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες) / Ματσούο (λ, 63% υπ. – 54% άριστες), Χασανλί 3 (3/5 επ.), Μπόουερς, Σαντανγκέλο 3 (3/12 επ.), Μούρμαν 2 (2 μπλοκ), Μπρέι, Τζόνσον 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Κόβαρ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 26% άριστες), Πετρέας 10 (2/2 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/23 επ., 3 άσσοι), Πρωτοψάλτης 9 (6/16 επ., 3 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ιερεσουέλο 2 (2/3 επ.), Παπαγγελόπουλος.