Γαλατάσαραϊ – Κηφισιά 3-0: Δεν μπόρεσε το θαύμα και έμεινε εκτός Challenge Cup η ομάδα του Χριστοφιδέλη

Η Κηφισιά έδειξε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο κόντρα στη σπουδαία ομάδα της Γαλατάσαραϊ, όμως δεν μπόρεσε να αγγίξει το… θαύμα της πρόκρισης και έμεινε εκτός των “16” του Challenge Cup ανδρών στην παρθενική της εμφάνιση στην Ευρώπη.

Μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα στο Ζηρίνειο με 3-0 σετ, η ομάδα των βορείων προαστίων έχασε με το ίδιο σκορ και στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα με τη Γαλατάσαραϊ στη φάση των “32” της διοργάνωσης.

Πλέον, η ομάδα του Χριστοφιδέλη στρέφει το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις και ειδικά στον κρίσιμο αγώνα με τον Μίλωνα για την 6η αγωνιστική της Volley League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (2-2), με την Κηφισιά να παίρνει γρήγορα πρώτη το προβάδισμα (3-5). Αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +3 (7-10), όμως η Γαλατάσαραϊ έτρεξε ένα μεγάλο σερί και προσπέρασε (16-11). Η Κηφισιά κατάφερε να μειώσει μόνο στους δύο τη διαφορά (17-15), αφού από εκείνο το σημείο και μετά πήρε μόνο δύο πόντους. Έτσι, οι Τούρκοι έκαναν το 1-0 με 25-17.

Η Γαλατάσαραϊ ξεκίνησε με το “δεξί” στο 2ο σετ, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα (5-1). Κατά τη διάρκεια, η Κηφισιά κατάφερε να προσπεράσει (7-8) και στη συνέχεια να πάει στο +4 τη διαφορά (14-18). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ με τους Τούρκους να “ροκανίζουν” τη διαφορά (20-20) και στο τέλος να παίρνουν και αυτό το σετ (25-23).

Πόντο-πόντο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο 3ο σετ (3-3), με την Γαλατάσαραϊ να ηγείται πρώτη στο σκορ (11-5). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους γηπεδούχους να παραμένουν μπροστά μέχρι το τέλος, κερδίζοντας με 25-20 για το τελικό 3-0.