ΠΑΟΚ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-3: Ιστορική πρόκριση στο «χρυσό» σετ για τον «δικέφαλο» (vid)

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει στην κανονική διάρκεια του αγώνα το έκανε στην… παράταση της υπόθεσης πρόκρισης ο ΠΑΟΚ και πέτυχε τον σκοπό του.

Ο δεύτερος αγώνας της φάσης των «16» του CEV Women’s Challenge Cup κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ κρίθηκε στο «χρυσό» σετ με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά και να περνάει στα προημιτελικά για πρώτη φορά.

Νωρίτερα χρειαζόταν δύο σετ για να εκμεταλλευτεί τη νίκη με 3-0 στην Κροατία, όμως η Ντιναμό ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Κινδύνεψε με χαρακίρι έχοντας κακή απόδοση, αλλά στην κατάλληλη στιγμή έφτιαξε το αγωνιστικό του πρόσωπο κι έκανε το μεγάλο βήμα γράφοντας ξεχωριστή ιστορία για το τμήμα.

Στο καθοριστικό έξτρα σετ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός από την αρχή και με σκορ 15-6 προκρίθηκε για πρώτη φορά στην τελική 8αδα ενός Ευρωπαϊκού Κυπέλλου. Πλέον περιμένει να μάθει ποια από τις Γαλατάσαραϊ, Βισμπάντεν θα αντιμετωπίσει με τη γερμανική ομάδα να έχει κερδίσει με 3-2 στην Κωνσταντινούπολη και τον δεύτερο αγώνα να διεξάγεται αύριο Τετάρτη (6/12, 20:30).

Ο ΠΑΟΚ άρχισε με: Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου, Τερζόγλου, Μιλάνοβα και λίμπερο την Ξανθοπούλου

Δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα σε κανένα από τα τρία σετ

Στην αρχική πρωτοπορία του ΠΑΟΚ η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έκανε σερί για να προηγηθεί 8-11 και να διευρύνει ακόμη περισσότερο την απόσταση με 15-23. Σε πρώτο χρόνο της Ντεακ και με μπλοκ άουτ της Βρμπαντς, οι Κροάτισσες έκαναν το 0-1 με 19-25.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε θετικά και το 2ο σετ με την Ουίλιαμς πρωταγωνίστρια, αλλά μετά το 8-4, η Ντιναμό αντέδρασε σωστά και αυτή τη φορά και ισοφάρισε γρήγορα. Ακολούθησε «μάχη» με τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν στο 20-24 με πλασέ της Μπάμπιτς και να κάνουν το 2-0.

Νέο προβάδισμα είχε ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ με 18-15 και πήγαν στο 22-18 με την Οικονομίδου. Εκεί όμως οι Κροάτισσες σημείωσαν εντυπωσιακό σερί 0-7 έκαναν το 0-3 με 22-25 και έστειλαν το ματς στο χρυσό σετ.

Η εικόνα άλλαξε άρδην εκεί. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 8-0 από τα εξαιρετικά σερβίς της Βίγκαρς και τις επιθέσεις της Ουίλιαμς. Με την ώθηση από την έδρα δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και πανηγύρισε την πρόκριση.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ντινάμο Ζάγκρεμπ προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 22-25, 22-25, χρυσό σετ: 15-6) σε 93′