ΠΑΟΚ – Κηφισιά 3-0: Συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους οι “ασπρόμαυροι”

Ο ΠΑΟΚ έκανε την 3η σερί νίκη του με ευκολία απέναντι στην Κηφισιά, της οποία επικράτησε με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Με αυτή τη νίκη οι “ασπρόμαυροι” ανέβηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη συνέχισε το κάκιστο ξεκίνημα, έχοντας σε 6 αγώνες ισάριθμες νίκες, χωρίς να έχει πάρει βαθμό.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν το δίδυμο των ακραίων Τρούχτσεφ και Φαν Χάρντερεν, που μέτρησα ν16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα των βορείων προαστίων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπυριούνης με 14 πόντους.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, παίρνοντας από νωρίς τα… ηνία του σετ, (11-4) για να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά κατά τη διάρκεια (17-9). Οι “ασπρόμαυροι” κράτησαν την Κηφισιά σε μεγάλη απόσταση μέχρι το τέλος, κερδίζοντας το 1ο σετ με 25-13, 1-0.

Στο 2ο σετ ο “Δικέφαλος” ξεκίνησε πάλι δυναμικά, έχοντας το προβάδισμα (14-10), με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση λίγο αργότερα και να κάνουν την ανατροπή (15-16). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα (23-16). Από εκεί και έπειτα, οι Θεσσαλονικείς δεν κινδύνεψαν, κατακτώντας το σετ με 25-18 για το 2-0.

Έχοντας την ψυχολογία υπέρ του ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και στο 3ο σετ (10-7). Έπειτα, η διαφορά πήγε στο +6 (20-14), με την Κηφισιά να μειώνει με 0-4 σερί (20-18). Παρόλα αυτά, οι “ασπρόμαυροι” κράτησαν το υπέρ τους σκορ και με 25-22 κατέκτησαν και το τρίτο σετ, παίρνοντας το “καθαρό” τρίποντο, 3-0.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-13
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από: 6 άσσους, 44 επιθέσεις (59% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 29 επιθέσεις (33% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-18, 25-22) σε 73΄.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Βαν Χάρντερεν 15π. (15/27επ., 57%υπ., 36%αρ.), Σαλταφερίδης 6 (5/8επ., 1 άσσος), Μπλανκενάου 5 (1/1επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γάτσης 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5επ., 1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 16 (14/22επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 33%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 80%υπ., 50%αρ.), Μούχλιας 2 (2/5επ.), Παπαλεξίου 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Μπάκα 5π. (5/20επ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ρέγκο Ρικάρντο 6 (4/22επ., 2 μπλοκ, 38%υπ., 15%αρ.), Σπυριούνης 14 (13/25επ., 1 άσσος, 44%υπ., 32%αρ.), Σπηλιώτης 3 (3/8επ.), Άλβες 2 (2/5επ.) / Βελούδης (λ. – 72%υπ., 50%αρ.), Χασμπάλα 1 (1 μπλοκ), Παύλου 2 (2/4επ.), Τζάρας, Παπαγεωργίου.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχου, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.