Παναθηναϊκός-Μόντσα 2-3: “Λύγισε” στο φινάλε το «τριφύλλι»

Ήττα στο tie-break για τον Παναθηναϊκό, στο πρώτο του παιχνίδι απέναντι στη Μόντσα για τη φάση των «16» του CEV Challenge Cup, και πλέον θα ταξιδέψει στην Ιταλία μόνο για τη νίκη. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν δύο φορές στο Μετς, αλλά δεν κατάφεραν να κλείσουν το ματς και ηττήθηκαν στο νήμα.

Το «τριφύλλι» κοίταξε στα μάτια τους Ιταλούς, πήρε και το πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα, και έτσι απώλεσε το προβάδισμα πρόκρισης. Μόνο με νίκη πλέον προκρίνονται οι “πράσινοι”, που αν χάσουν δύο σετ στη ρεβάνς θα παίξουν «χρυσό σετ» για την 8άδα.

Αξίζει να θυμίσουμε, πως ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Λέφσκι (Βουλγαρία) – Ντινάμο (Ρουμανία).

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς με 7-4, αλλά οι Ιταλοί ισοφάρισαν άμεσα (8-8). Οι πράσινοι πήγαν ξανά στο +3 (11-8) και στην συνέχεια τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έδωσαν στην ομάδα του κόντρα επιθέσεις, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε με επιτυχία ο Ερνάντεζ για το +6 (17-11). Η Μόντσα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, αλλά δεν απείλησε και δεν αποσόβησε το 1-0 (25-21).

Στο δεύτερο σετ η Μόντσα βρέθηκε σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα. Βελτιώθηκε στην υποδοχή, είχε καλή ανάπτυξη στην επίθεση, σε αντίθεση με το «τριφύλλι» που δυσκολεύτηκε στην πρώτη μπάλα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο -3, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τη Μόντσα να ισοφαρίζει σε 1-1 καθαρά (18-25).

Σο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά, έβγαζαν ωραίο θέαμα και έκανα το ματς αρκετά αμφίρροπο. Στου δρόμου τα μισά ο Παναθηναϊκός πήρε ισχνό προβάδισμα (17-15), κατάφερε να ξεφύγει ξανά στο +3 με στοπ του Ερνάντεζ (19-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά σε απόσταση αναπνοής (22-21). Ήρθε η ισοφάριση από λάθος των “πρασίνων”, αλλά με σερί 3-0 πήραν εκ νέου προβάδισμα νίκης (25-22).

Στο τέταρτο σετ η Μόντσα ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς και ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε, έχοντας προβλήματα στην υποδοχή. Οι πράσινοι έφτασαν δύο φορές κοντά στην ισοφάριση (14-15, 15-16) αλλά το λάθος του Ερνάντεζ έφερε τους Ιταλούς πάλι στο +3 (15-18). Ο Σβάρτς με άσσο έκανε το 15-19, οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο ξέφυγαν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο tie-break (18-25).

Στην “παράταση” η Μόντσα έπαιξε πιο ψύχραιμα και κατάφερε να διαχειριστεί άψογα την πίεση. Στην αλλαγή τερέν οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 5-8, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (7-8), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Σβαρτς και Γκαλάσι “τιμώρησαν “τιμώρησαν” με άσσους την υποδοχή του Παναθηναϊκού, και με δυναμικό σερί στο φινάλε να δίνουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 18-25, 25-22, 18-25, 9-15)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσους, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Μόντσα προήλθυαν από 10 άσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 47% άριστες), Ιερεσουέλο 4 (4/4 επ.), Πετρέας 4 (3/3 επ., 1 άσος), Ερνάντες 21 (19/32 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (8/9 επ.), Πρωτοψάλτης 11 (9/25 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 40% υπ. – 24% άριστες), Κασαμπαλής, Φράγκος 3 (3/5 επ.)

ΜΟΝΤΣΑ (Μάσιμο Ετσέλι): Λέπκι 15 (13/27 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Γκαλάσι 11 (3/7 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Τακαχάσι 17 (14/26 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες), Μπερέτα 2 (2/5 επ.), Κατσόπα 1 (1/1 επ.), Σβαρτς 22 (18/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) / Γκατζίνι (λ., 56% υπ. – 26% άριστες), Βίσιτς, Κομπαρόνι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μορατσίνι