Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: Βάφτηκε ερυθρόλευκο το ντέρμπι «αιωνίων» (video)

Μεγάλη νίκη με καθαρό σκορ για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι «αιωνίων» με τον Παναθηναϊκό (3-1), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών. Με όπλο το εξαιρετικό τους σερβίς οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το τρίποντο, και έτσι εδραιώθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κυρίαρχοι στο σερβίς οι “ερυθρόλευκοι”

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με μπλοκ του Πετρέα, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν άμεσα μπροστά, και διατηρούσαν το ισχνό τους προβάδισμα σταδιακά. Εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των “πρασίνων”, αλλά και το καλό τους σερβίς, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +4 (7-3), αλλά μετά το time-out του Δημήτρη Ανδρεόπουλου οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν (8-8).

Νέο σερί του Ολυμπιακού που για πρώτη φορά έφτασε στο +5 (13-8), με τον Στερν να δίνει τους τρεις απ’ αυτούς, όμως το «τριφύλλι» επέστρεψε εκ νέου στο παιχνίδι, σβήνοντας λίγο λίγο τη διαφορά μέχρι την ισοφάριση (16-16). Οι παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι πήραν ξανά τα ηνία φτάνοντας στο +4 σε κρίσιμο σημείο (20-16), συνεχίζοντας τη καλή δουλειά από το σερβίς.

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν την έκβαση του πρώτου σετ (23-20), από λάθος του Ιντάλγκο ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -2 (23-21), αλλά έπειτα από πόντο του Τράβιτσα ήρθε το τριπλό set ball για τον Ολυμπιακό (24-21). Αυτό φυσικά δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο οι “ερυθρόλευκοι”, που με άουτ του Πετρέα έκλεισαν το πρώτο μέρος (25-21).

Θρίλερ το δεύτερο σετ και…ισοφάριση

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους, με τους φιλοξενούμενους να μη χάνουν αρχικά το προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως οι Πειραιώτες πήραν ξανά τα ηνία και προσπέρασαν στο +2 (5-3), κράτησαν τη διαφορά αυτή μέχρι τα μέσα της επανάληψης (11-9), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» δεν επέτρεψε να ξεφύγει και ισοφάρισε στους 15.

Σ’ εκείνο το σημείο οι “φιλοξενούμενοι” πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ σε δύο περιπτώσεις (15-16, 16-17), οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάριζαν σε διαδοχικές στιγμές μέχρι το φινάλε, και έφτασαν πρώτοι σε set ball το οποίο σβήστηκε άμεσα (24-24). Με άσο του Κασαμπαλή ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά σε δικό του set ball (24-25), Ερνάντεζ και Πρωτοψάλτης έδωσαν ξανά την ευκαιρία στην ομάδα τους, όμως ούτε τότε κατάφεραν να κλείσουν το σετ (28-28). Κουμεντάκης και Ιντάλγκο έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής από το 2-0, όμως ο άσος του Βουλκδίδη έγραψε το 1-1 (31-33).

Επιστροφή του δυναμικού σερβίς και 2-1

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εμφανώς καλύτερα στο τάραφλεξ του «Μ. Μερκούρη» και προηγήθηκαν με +3 (4-1), ο Παναθηναϊκός μείωνε σταθερά στο +2, όμως η διαφορά μεγάλωσε ξανά προς τα μέσα του σετ (10-6, 13-8), ενώ για πρώτη φορά έφτασε και στο +6 (16-10). Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε και στο +7 (20-13), εκμεταλλευόμενος κυρίως τα λάθη στις επιθέσεις του αντιπάλου του, αλλά και το καλό του σερβίς που επέστρεψε στο προσκήνιο.

Οι “πράσινοι” δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη, και το +7 έγινε +2 προς το φινάλε (23-21), με τον Καστελάνι να καλεί time-out για να συντονίσει τους παίκτες του ώστε να έρθει το 2-1 στα σετ. Και έτσι και έγινε, με τον Κουμεντάκη να στέλνει την ομάδα του σε τριπλό set ball (24-21), και παρά τη μείωση του Πρωτοψάλτη ο ίδιος παίκτης “υπέγραψε” το νέο προσπέρασμα του Ολυμπιακού (25-22).

“Ερυθρόλευκη” κυριαρχία και στο 4ο σετ και 3-1

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ εξαρχής φάνηκαν οι προθέσεις των γηπεδούχων να τελειώσουν το ματς εδώ, μιας και προηγήθηκαν με το “καλησπέρα” με ασφαλής διαφορά (5-0). Τίποτα δεν άλλαξε στην έκβαση του αγώνα, με την απόσταση να παραμένει στα ίδια επίπεδα (10-5), με τους πόντους να πηγαίνουν εναλλάξ, αλλά αυτό να λειτουργεί υπέρ των Πειραιωτών.

Τα τεχνικά λάθη συνέχιζαν να στοιχίζουν στους “πράσινους”, που έβλεπαν τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν το χάσμα του σκορ (14-8, 17-10), και παράλληλα να μη σταματούν τα προβλήματα στην υποδοχή. Με διαδοχικούς πόντους των Στερν και Παγιένγκ ο Ολυμπιακός έφτασε τους 20 πόντους έχοντας μεγάλη απόκλιση στο σκορ από τους φιλοξενούμενους (20-13), που στη συνέχεια κατάφεραν να ξαναφέρουν τη διαφορά στο +5 (23-18).

Ο εκ των κορυφαίων του αγώνα, Ραφαήλ Κουμεντάκης, έφερε τους “ερυθρόλευκους” σε πολλαπλό match ball (24-18), αλλά ο Πρωτοψάλτης αρχικά, και το άουτ του Στερν στη συνέχεια, κράτησαν για την ώρα ζωντανό τον Παναθηναϊκό στο ματς (24-20). Τον επίλογο όμως έγραψε ο Κόβαρ με άστοχο χτύπημα, για να ολοκληρωθεί αισίως το ντέρμπι στου Ρέντη, που δεν είχε κόσμο λόγω των κυβερνητικών μέτρων (25-20).

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μυλωνάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.