ΑΟΝΣ Μίλων- Παναθηναϊκός 0-3: Νίκη στο ντέρμπι και κορυφή για το «τριφύλλι»

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του τη νέα χρονιά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε του Μίλωνα με 3-0 στη Νέα Σμύρνη, στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής στη Volley League.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε τη νίκη πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Μίλωνας γνώρισε την ήττα μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και παραμένει στην 4η θέση. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Μίλωνα στην έδρα του για τη σεζόν 2023-24 στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν από νωρίς στο πρώτο σετ (3-6) διατήρησαν τη διαφορά τους μέχρι ο Μίλων να ισοφαρίσει σε 15-15. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι που γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 20-19. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 έφτασαν στο 20-24 και τελικά πήραν το σετ με 25-21.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν παρόμοια, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται πάλι από νωρίς και κρατά το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια. Και πάλι στο τέλος με ένα σερί 4-0 κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-19.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα και στο τρίο σετ. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα πίεζαν για να μείνουν στο παιχνίδι, ωστόσο, φαινόταν πως δε μπορούσαν να βρουν τις λύσεις απέναντι στην «πράσινη» άμυνα. Έτσι, ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των αντιπάλων του και ήρε τη νίκη με 3-0, που τον οδηγεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.