Παναθηναϊκός – Ναντ 1-3: Ήττα για τις “πράσινες” στο Μετς (video)

Ο Παναθηναϊκός στον αγώνα με τη Ναντ

Ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ γυναικών δεν τα κατάφερε απέναντι στην πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος Ναντ, αφού ηττήθηκε με 1-3 σετ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Challenge Cup γυναικών.

Πλέον, το “τριφύλλι” πρέπει να κάνει την υπέρβαση στη ρεβάνς στη Γαλλία, που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (16/1) στις 21:00. Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να κυνηγήσει την πρόκριση στο “χρυσό” σετ.

Από την άλλη, οι Γαλλίδες χρειάζονται μόλις δύο σετ για να σφραγίσουν το εισιτήριο για την τετράδα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και μέχρι τα μισά του πρώτου σετ ήταν μπροστά στο σκορ. Αργότερα, η Ναντ άρχισε να δείχνει την ποιότητά της και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (15-16), ενώ αμέσως πήγε τη διαφορά στο +3 (15-18). Η Γκρότους μείωσε στους δύο (19-21), αλλά οι Γαλλίδες κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά για το 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το προβάδισμα (6-2) και διατηρήθηκε μπροστά μέχρι τα μέσα του (15-13). Στους τελευταίους πόντους η διαφορά ξέφυγε στους τέσσερις πόντους για τον Παναθηναϊκό (22-18), με τη Ναντ να ισοφαρίζει (22-22), αλλά να βλέπει τις γηπεδούχες να έχουν διπλό set ball (24-22). Το σετ να κρίθηκε στην παράταση με τον Παναθηναϊκό να κάνει το απαραίτητο σερί και να ισοφαρίζει στα σετ με 27-25.

Η Ναντ μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ με τις “πράσινες” να κάνουν αρκετά λάθη στην υποδοχή, με αποτέλεσμα οι Γαλλίδες να πηγαίνουν σε double score (7-14). Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν ξανά προς το τέλος (19-23) και εν τέλει διπλασιάσαν τα σετ τους με 25-21.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το προβάδισμα (7-5), όμως η Ναντ έβγαλε αντίδραση και με σερί 0-5 πέρασε μπροστά (7-10). Οι Γαλλίδες είχαν τον έλεγχο του σετ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους δύο (17-19), αλλά χωρίς να καταφέρνει κάτι παραπάνω. Έτσι, η Ναντ με την Κούρταγκιτς έκανε το τελικό 21-25.