Κύπελλο Γυναικών: Πρόκριση για ΠΑΟΚ, Άρη, Θέτιδα και Πεύκα

Ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής στο Κύπελλο Γυναικών, με τους Άρη, ΠΑΟΚ, Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων και Θέτιδα να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην 3η αγωνιστική της Γ’ φάσης.

Πανιώνιος- Άρης 2-3

Σε ένα ματς θρίλερ που διήρκησε περίπου τρεις ώρες, ο Άρης αναδείχθηκε νικητής με τρομερή ανατροπή. Ο Πανιώνιος, η μοναδική ομάδα από την Pre League σε αυτήν τη φάση, βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ και 20-8 στο τρίτο και ήταν πολύ κοντά στην ιστορική νίκη. Ωστόσο, οι «κίτρινες» με ένα απίστευτο σερί γύρισαν το ματς και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 31-29, 24-26, 24-26, 14-16)

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Όλουοτς, Τακαγκούι, Καθάριου, Ζιώγα, Αλεξάκου, Καρέλια / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ), Μιλεντίγιεβιτς, Κράνη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Ξανθοπούλου, Ντούμαντσιτς, Μπάκα, Ολιβέιρα, Νεσίμοβιτς, Γκιούρζντα / Θεοδοσίου (λ), Σαουλίδου (λ), ΑΠοστολίδου, Παπαδοπούλου.

ΠΑΟΚ- ΟΦΑ Απολλώνιος 3-1

Για δυο σετ δυσκολεύτηκαν οι Θεσσαλονικιές απέναντι στον Απολλώνιο, οι οποίες πήραν τελικά τη νίκη με 3-1 και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Παρόλο που οι φιλοξενούμενες είχαν σαφές προβάδισμα στα μισά του πρώτου σετ (10-15), δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν και έχασαν με 25-23. Στη συνέχεια πήραν εύκολα το επόμενο (25-15), ωστόσο, η ομάδα του Ντάρκο Ζάκοτς κατέκτησε τα επόμενα δυο και πανηγύρισε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 15-25, 25-15, 25-19)

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου, Ντέακ, Τσιόγκα, Γουίλιαμς  / Ξανθοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Τερζόγλου

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης):
Διάλλα, Φακοπουλίδου, Ράπτη, Λάβδα, Καββαδία, Ασόνια / Τουλγαρίδου (λ), Καραντουμάν.

Ηλυσιακός- ΑΣΠ Θέτις 0-3

Σπουδαία, αν και δύσκολη, νίκη πέτυχε η Θέτις, η οποία έφυγε με το 3-0 από την έδρα του Ηλυσιακού. Η ομάδα της Βούλας πήρε, έτσι, την άτυπη ρεβάνς για το ματς πρωταθλήματος, καθώς είχε ηττηθεί με 3-2. Η αποψινή αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από την αρχή μέχρι το τέλος. Καμία ομάδα δεν ξέφυγε πολύ στο σκορ και σε όλη τη διάρκεια έμειναν κοντά, με τις φιλοξενούμενες να κερδίζουν τελικά στις λεπτομέρειες.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 25-27, 25-27)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Γκόγκιτς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Μπακοδήμου 12 (8/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες), Μάασε 14 (9/22 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (2/15 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. – 18% άριστες), Καντίκου 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ολινγκά 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 52% υπ. – 22% άριστες), Κοντούδη (λ), Μπρουκς 1 (1/1 επ.), Τσιγαρίδα.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Όλσον 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Χέιντεν 21 (14/27 επ., 7 άσσοι, 64% υπ. – 18% άριστες), Σιρίνινα 17 (15/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 13% άριστες), Πετοβάρι 7 (5/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 43% υπ. – 14% άριστες), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 2 (2/3 επ.).

ΑΟ Λαμίας 2013- Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων 1-3

Με το «διπλό» έφυγαν από τη Λαμία οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ. Παρόλο που οι γηπεδούχες πρηγήθηκαν με 1-0, η συνέχεια ανήκε στις φιλοξενούμενες που έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν την πρόκριση.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 26-28, 12-25, 16-26)

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Μαραθοκαμπίτου, Αργυρίου, Φλιάκου, Κίλιτς, Παπακωνσταντίνου, Πέγισιτς / Παγώνη (λ), Τσιριμόκου (λ), Καραγιάννη, Σουλιώτη.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):
 Δρακουλίδου, Καντγουόρθ, Απλαδά, Μορένο, Νικόλοβα, Γκραφ / Μπάλλα (λ), Στεργιάκη (λ), Μιχοπούλου, Τόλιου.

Κύπελλο γυναικών – Γ’ Φάση – 2η αγωνιστική

Τετάρτη 24 Ιανουαρίου

Γ.Σ. Πανιώνιος – Α.Σ. Άρης 2-3 (25-23, 31-29, 24-26, 24-26, 14-16)

Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 1-3 (25-22, 26-28, 12-25, 16-25)

Π.Α.Ο.Κ. – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος 3-1 (25-23, 15-25, 25-15, 25-19)

Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Σ.Π. Θέτις 0-3 (23-25, 25-27, 25-27)