Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-3: “Ασπρόμαυρη” η πρώτη κούπα της χρονιάς! (videos)

Ο ΠΑΟΚ νικητής του Σούπερ Καπ

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στον τελικό του Super Cup, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 2-3 σετ στο άδειο «Μ. Μερκούρη», για να κατακτήσει τον πρώτο φετινό τίτλο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, και στο tie-break ολοκλήρωσε ιδανικά την αποστολή του.

Έχοντας στα πιτς τον Ρουσό, και με τον Τρούτσεφ να παίρνει τη θέση του, οι Θεσσαλονικείς ήρθαν στου Ρέντη με μόνο στόχο τη νίκη και την κατάκτηση του πρώτου τροπαίου για το 2024. Έμεινε εκτός ο Μπλανκενάου, στη θέση του βασικού πασαδόρου πέρασε ο Γαλιώτος, ενώ τέταρτος ξένος ήταν ο «φρέσκος» Σαμοϊλένκο.

Οι αλλαγές του Γιόσκο Μιλενκόσκι έπιασαν τόπο, και η ομάδα του έφτασε στη νίκη μετά από δύο ισοπαλίες και ένα tie-break, και μάλιστα μακριά από το “σπίτι” της. Από την άλλη, οι “ερυθρόλευκοι” δε βρέθηκαν σε καλή μέρα από τη γραμμή του σερβίς, και υπέστησαν την πρώτη τους φετινή ήττα από τον ΠΑΟΚ μετά από δύο συναντήσεις τους.

Στην έναρξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο γήπεδο και έτρεξε ένα μικρό σερί (3-0). Οι γηπεδούχοι επανάφεραν την ισορροπία στο ντέρμπι (3-3) και από εκείνο το σημείο οι δύο πλευρές συνέχισαν χέρι-χέρι μέχρι το φινάλε. Ο Ολυμπιακός είχε στη διάθεσή του δύο set-ball, οι φιλοξενούμενοι τα “έσβησαν”, και στην πρώτη τους ευκαιρία έκαναν το 0-1 (25-27).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να αφήσει πολλά περιθώρια στον ΠΑΟΚ να μεγαλώσει το προβάδισμά του, και πήρε εξαρχής προβάδισμα. Κράτησε μια διαφορά κοντά στο +2, τη μεγάλωσαν από του δρόμου τα μισά και μετά (21-16), και με τριπλό set-ball ισοφάρισαν (25-21).

Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι με την αρχή του τρίτου μέρους. Οι “ασπρόμαυροι” σταδιακά πήραν ασφαλές προβάδισμα (5-8), κράτησαν τον Ολυμπιακό εκεί στο μεγαλύτερο κομμάτι του σετ, ενώ έφτασαν και στο +6 μετά τα μισά (14-20). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν δύο φορές στο -3 (17-20, 20-23), αλλά με νέο σερί ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-2 (20-25).

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός διόρθωσε τα λάθη του στο ύψος του φιλέ και στην υποδοχή, και “έχτισε” από νωρίς μαξιλαράκι… ασφαλείας, για να σιγουρέψει το tie-break. Έτσι και έγινε, μιας και η διαφορά διευρυνόταν με την πάροδο του χρόνου, και έκλεισαν αυτό το κεφάλαιο του αγώνα στο +7 (25-18).

Στο tie-break οι Πειραιώτες πήραν πρώτοι κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα μέχρι και το 3-1. Άμεσα ισοφάρισε όμως ο ΠΑΟΚ (4-4) και με δικό του σερί έφτασε στο +3 (4-7). Κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι τέλους, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πλησιάσουν, και πανηγύρισαν την πρώτη κούπα για το 2024 (12-15)!

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Διαιτητής τσάλεντζ: Βουδούρης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Βαρατάσης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.