Ολυμπιακός-Αρκάς 3-2: Αβαντάζ πρόκρισης για τους «4» του CEV Cup (video)

Ο Ιντάλγκο στο Ολυμπιακός-Αρκάς για τους «8» του CEV Cup

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Αρκάς Σμύρνης με 3-2 σετ στο κλειστό του Ρέντη, για τον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup Ανδρών. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων, και στη ρεβάνς θέλουν τουλάχιστον δύο σετ για να εξασφαλίσουν το «χρυσό σετ».

Πήραν δύο φορές το προβάδισμα στις “παρατάσεις” των σετ, αμφότερες ισοφαρίστηκαν, και στο tie-break οι Πειραιώτες δε… χαρίστηκαν, κλείνοντας το ματς ιδανικά. Το σκορ αυτό δεν είναι ασφαλείας, αλλά έχουν για την ώρα τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, και στόχος τους στην Τουρκία είναι η νίκη.

Τα δύο σετ είναι απαραίτητα, ενώ με οποιοδήποτε σκορ νίκης προκρίνονται στα ημιτελικά της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Αντιθέτως, με 3-0 ή 3-1 των Τούρκων μένουν εκτός τελικής 4άδας. Εκεί ο νικητής του ζευγαριού θα αναμετρηθεί με τον αντίστοιχο νικητή του Λούνεμπουργκ-Μίλωνας (3-0).

Διαιτητές: Γκόιτρε (Ιταλία), Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία).