Ολυμπιακός-Άρης 3-0: Εύκολο απόγευμα για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη στη Volley League Γυναικών

Συνέχισε το αήττητο σερί του ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας τον Άρη με 3-0 σετ στο «Μ. Μερκούρη» για τη 17η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τις 12 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, και διατηρούνται στην κορυφή της βαθμολογίας με 44 βαθμούς.

Αντίθετα οι “κιτρινόμαυρες” γνώρισαν την τέταρτη διαδοχική ήττα τους και παρέμειναν χαμηλά στην κατάταξη. Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες απέκτησαν άμεσα προβάδισμα ασφαλείας (9-5, 15-10), ο Άρης πλησίασε στο -2 (17-15), αλλά με επιμέρους σκορ 8-2 έγινε το 1-0 (25-17).

Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενες πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μέχρι τα μισά (11-10), ωστόσο οι ασταμάτητες Μλεΐνκοβα και Κούμπουρα από το σερβίς έφεραν το σκορ στο 20-14, και στη συνέχεια το 2-0 (25-18).

Οι κίτρινες αιφνιδίασαν στην εκκίνηση του τρίτου σετ (0-3), αλλά οι Πειραιώτισσες απάντησαν άμεσα για το 10-6, ενώ ο Άρης δεν επέτρεπε να μεγαλώσει η διαφορά προς το φινάλε (18-17). Η Νίζετιχ πήρε την αλλαγή, η Λαμπρούση έπιασε το μπλοκ για το +3 (20-17), η Σόουζα μείωσε σε 20-18, όμως ένα νέο ερυθρόλευκο σερί έφερε το σκορ στο 24-18 για το τελικό 3-0 (25-19).

Διαιτητές: Βελώνης, Κατερλή, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Νικολάου, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.