Volley League, 17η αγωνιστική: Πήρε ματς… θρίλερ η ΑΕΚ, νίκες για Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε του Μαρκόπουλου

Πήρε το ματς της χρονιάς η ΑΕΚ στη Volley League Γυναικών, αφού επιβλήθηκε του Μαρκόπουλου με 3-2 σετ, και σε tie-break… μαραθώνιο. Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός πήρε δύσκολο διπλό στη Σαντορίνη, ενώ άνετες νίκες πήραν οι ΠΑΟΚ, Λαμία και Ηλυσιακός, για την 17η αγωνιστική.

Η «Ένωση» γύρισε… από την κόλαση στο ματς του κλειστού στο Ολυμπιακό Χωριό, καθώς ήταν πίσω με 1-2 σετ και 19-23 στο τέταρτο, αλλά κατάφερε να το κερδίσει! Έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε σε 2-2, και σ’ ένα απίστευτο tie-break επικράτησε με 24-22(!), και να πάρει 2 υπερπολύτιμους βαθμούς.

Στη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός είδε τις γηπεδούχες να επιστρέφουν από το εις βάρους τους 0-2, αλλά στο tie-break έδειξε ψυχραιμία και δεν… γκέλαρε. Ωστόσο η διαφορά από την κορυφή αυξήθηκε στους τέσσερις βαθμούς, μιας και ο Ολυμπιακός είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στον Άρη στο «Μ. Μερκούρη».

Ο Ηλυσιακός πήρε καθαρό τρίποντο στη Βούλα επί της Θέτιδας (1-3), και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση μίας θέσης των play-off του πρωταθλήματος. Η ομάδα των Ιλισίων ήταν συγκεντρωμένη, διαχειρίστηκε άψογα την απώλεια του τρίτου σετ, και με καλό βόλεϊ επικράτησε δίκαια.

Δίχως προβλήματα κύλησε και το απόγευμα του ΠΑΟΚ, που παρά το 3-0 επί του ΟΦΑ Απολλώνιου δεν είχε εύκολο έργο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε και τα 3 σετ των φιλοξενούμενων, που φάνηκαν… σκληρό καρύδι στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν αντάμειψαν τους κόπους τους με κάποιο βαθμό.

Τέλος, η Λαμία δε συνάντησε αντίσταση από τα Πεύκα και πήρε ίσως την πιο εύκολη νίκη της στη φετινή Volley League. Υπεροχή σε κάθε σετ και επιστροφή στις νίκες μετά από 6 σερί ήττες. Από την άλλη τα Πεύκα θα παραμείνουν στη πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.