Pre League Γυναικών, 16η αγωνιστική: Στον Πανιώνιο το ντέρμπι της Νέας Σμύρνης

Πανιώνιος βόλεϊ γυναικών

Ο Πανιώνιος επικράτησε του Μίλωνα με σκορ 3-1 στο ντέρμπι της Νέας Σμύρνης για τη 16η αγωνιστική της Pre League γυναικών, διατηρώντας την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα.

Οι Αμαζόνες κατέκτησαν μια σημαντική νίκη με 3-0 σετ επί του Ναύαρχου Βότση, αφιερώνοντας την επιτυχία στη μνήμη του πρώην προέδρου του συλλόγου, Δημήτρη Τζανετή, που απεβίωσε ξαφνικά.

Ο Πανιώνιος και οι Αμαζόνες βρίσκονται στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται για έναν σημαντικό αγώνα την επόμενη εβδομάδα στη Νέα Ερυθραία. Αυτή η αναμέτρηση αναμένεται να κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον πρωταθλητή και την άμεση άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Απόλλων Καλαμάτας επιβλήθηκε της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-0 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα του Μίλωνα, “έπιασε” την ομάδα της Νέας Σμύρνης στην 3η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς.

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας που νίκησε με 3-0 σετ τον Πορφύρα, αφήνοντας την ομάδα του Πειραιά στο -3, ενώ το δίποντο που τον διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας από τα Βριλήσσια πήρε ο ΖΑΟΝ με 3-2 σετ επί της Κορίνθου.

Τέλος, ο ΦΟ Βριλησσίων πήρε δύσκολη νίκη με 3-0 σετ στην έδρα του ουραγού Αιγάλεω.