ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 1-3 σετ: Οι «πράσινες» το εισιτήριο για το φάιναλ 4

Με κορυφαία την Άτκινσον ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ στο Παλατάκι και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Στον πρώτο χρονικά προημιτελικό αναμετρήθηκαν δύο ομάδες, που ήταν πέρσι στο Final 4 της Άρτας, ενώ σε λίγες ημέρες συναντώνται και για το πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε δύσκολα.

Είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και στις κρίσιμες στιγμές βρήκε τις λύσεις απέναντι στην πίεση του ΠΑΟΚ. Στο 1ο σετ πήρε διαφορά με 7-2, αργότερα η Άτκινσον έκανε το 17-9 και το πλεονέκτημα αξιοποιήθηκε για το 0-1.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά 4-1 από επίθεση του Ουίλιαμς ώσπου οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν γρήγορα και προσπέρασαν με 10-14 με την Καρκάσες. Μεγάλωσαν τη διαφορά κι έφτασαν σχετικά εύκολα στο 19-25 και το ξεκάθαρο προβάδισμα.

Με βελτίωση στην υποδοχή και αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-10 στο 3ο σετ. Πήγε στο +4 με πόντο της Κυπαρίσση και με τη Φογκ διαμόρφωσε το τελικό 25-20 για τη μείωση του σκορ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε πάλι δυνατό ξεκίνημα για το 9-5. Οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση όμως και με πρωταγωνίστριες τις Άτκινσον και Γκρότους έκαναν σερί για να ξαναβάλουν την ομάδα τους σε θέση ισχύος. Οι γηπεδούχοι είχαν τις δικές τους απαντήσεις κι έστειλαν τα σετ στην παράταση με καρφί της Πολυνοπούλου αλλά ο Παναθηναϊκός είχε πολύ σωστές επιλογές στα κρισιμότερα σημεία κι έφτασα στη νίκη-πρόκριση με 24-26.

Τα σετ: 13-25, 19-25, 25-20, 24-26

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 3 (3/6 επ), Κλέπκου 2 (2/9 επ., 83% υπ.-33% άριστες), Φανγκ 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ.-22% άριστες), Ντέακ 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τσιόγκα 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 28 (28/60 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 60% υπ.-37% άριστες), Κυπαρίσση 5 (5/17 επ., 69% υπ.-19% άριστες), Τερζόγλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Κάρκασες 11 (9/32 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ.-21% άριστες), Άτκινσον 34 (29/57 επ., 5 άσσοι), Γκρότους 9 (9/18 επ., 71% υπ.-21% άριστες) Παπαφωτίου 7 (2/2 επ., 5 άσσοι), Σάμανταν 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  / Μπελιά (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Ρόγκα (λ, 62% υπ.-38% άριστες),  Χατζηευστρατιάδου 1 (1/1 επ.), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη.