Volley League Γυναικών: “Πράσινο” το ντέρμπι, νίκες για Ολυμπιακό και ΑΕΚ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ στη Volley League

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστική της Volley League Γυναικών με τον ΠΑΟΚ, λίγες μέρες μετά την επικράτησή του και στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. Εύκολο απόγευμα είχαν επίσης Ολυμπιακός και ΑΕΚ, ενώ με νίκες συνέχισαν Άρης και Λαμία.

Οι “πράσινες” ήταν ανώτερες στο κλειστό του Μετς, και επικράτησαν με 3-1 του ΠΑΟΚ για το ελληνικό πρωτάθλημα. Ίδιο σενάριο είχε ο αγώνας μ’ αυτόν της Τετάρτης, με τις φιλοξενούμενες να είναι ναι μεν ανταγωνιστικές, αλλά στο τέλος να μην παίρνουν κάποιο βαθμολογικό όφελος.

Στο Μαρκόπουλο ο Ολυμπιακός είχε για κορυφαία του την Μίλιτσα Κούμπουρα, και πέρασε με 3-0 σετ για να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την 16η τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασαν τους 47 βαθμούς. Στην 8η θέση παραμένουν οι γηπεδούχες.

Στα Πεύκα η ΑΕΚ είχε εύκολο έργο και τέλειωσε τη δουλειά στα 3 σετ. Μετά τον προημιτελικό του Κυπέλλου πριν τρεις ημέρες, η «Ένωση» νίκησε εκτός έδρας τους Πρωταθλητές Πεύκων με τη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων να αποτυπώνεται πλήρως στο τάραφλεξ.

Στη Θεσσαλονίκη ο Άρης πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο επί της Θέτιδας, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Στο ντεμπούτο του Μανώλη Σκουλικάρη στον πάγκο της ομάδας της Βούλας στη Volley League, οι φιλοξενούμενες ηττήθηκαν για τρίτη σερί φορά και μένουν στην 7η θέση.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πήρε η Λαμία, που έφυγε με το τρίποντο από το Κερατσίνι, και άφησε στην τελευταία θέση τον Απολλώνιο. Αυτή ήταν η 6η διαδοχική ήττα για τις γηπεδούχες, που αγνοεί τη νίκη από τις 6 Ιανουαρίου (3-2 το Μαρκόπουλο).

Τέλος, στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της ημέρας, διάρκειας 2 και πλέον ωρών, ο Ηλυσιακός πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του ΑΟ Θήρας, και έμεινε στην διεκδίκηση της 8ης θέσης που οδηγεί στα play-off. Η ομάδα των Ιλισίων με τους 2 βαθμούς έφτασε τους 19 και πλησίασε το Μαρκόπουλο.