Κηφισιά- ΠΑΟΚ 2-3: Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τον «Δικέφαλο» (video)

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ο ΠΑΟΚ έκανε την πλήρη ανατροπή και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Κηφισιά, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 27 βαθμούς και βρίσκονται στην 3η θέση μαζί με τον Μίλωνα, ο οποίος ωστόσο έχει έναν αγώνα λιγότερο. Από την άλλη, η Κηφισιά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, έφτασε τους 12 και βρίσκεται σε τριπλή ισοβαθμία με τον Πήγασο Πολίχνης και τον Άθλο Ορεστιάδας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν μεγάλη διαφορά από το ξεκίνημα (8-2), την οποία και διατήρησαν σε όλο το σετ, για να κάνουν εύκολα το 25-21.

Στο δεύτερο σετ ήταν ο ΠΑΟΚ αυτός που προηγήθηκε με 2-4, αλλά η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη ισοφάρισε και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 15-13 και 18-14, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 25-22.

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι σε όλη τη διάρκεια. Ωστόσο, στους τελευταίους πόντους οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν πιο σωστά και μείωσαν σε 2-1 με 25-20.

Η συνέχεια ήταν ένας μονόλογος των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι ήταν κυρίαρχοι τόσο στο τέταρτο σετ, το οποίο κατέκτησαν με μεγάλη ευκολία (24-14), όσο και στο τάι-μπρέικ, παίρνοντας στο τέλος τη σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αρβανίτης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.