Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-1: Στο «τριφύλλι» το ντέρμπι και το πλεονέκτημα έδρας! (videos)

Ο Παναθηναϊκός νικητής στο ντέρμπι αιωνίων

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι «αιωνίων» της 17ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών. Οι “πράσινοι” επικράτησαν του Ολυμπιακού με 3-1 σετ, και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αλλά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς.

Το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ. Από το ξεκίνημα πατούσαν καλύτερα στο Μετς οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, έτρεξαν ένα σερί 5-0, και έφτασαν στην κατάκτηση του με διαφορά στο +6 (25-19).

Στο δεύτερο σετ όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», παρότι δεν άρχισε το σετ όπως θα ήθελαν. Βρέθηκαν στο -3, ωστόσο σταδιακά ισορρόπησαν το ματς και πήραν προβάδισμα, φτάνοντας στο 1-1 με ισχνή απόσταση (23-25).

Στο τρίτο σετ ήταν το ματς ήταν αληθινό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι όμως έφτασαν πρώτοι σε θέση ισχύος για την κατάκτησή του, με κερδίζοντάς το στην “παράταση” έκαναν το 2-1, για να απέχουν ένα ακόμα από την καθαρή επικράτηση και το στόχο τους (26-24).

Στο τέταρτο σετ όμως ήταν καλύτεροι οι Πειραιώτες, και διατηρούσαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημά του. Είχαν φτάσει ως το +6, αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και έφερε τούμπα το ματς, για να φτάσει σε match ball και να γράψε τον επίλογο του αγώνα (25-23).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ονόπας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.