Λαμία – Παναθηναϊκός 3-0: Απίστευτη νίκη για την ομάδα της Φθιώτιδας

Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση πραγματοποίησε η Λαμία κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο ματς που έκλεινε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στη Volley League γυναικών.

Το σύνολο του Κώστα Αγγουρά, πήρε τη νίκη με “καθαρό” σκορ 3-0 σετ, απέναντι στις “πράσινες”, αφήνοντας την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στο -7 από την κορυφή.

Η Λαμία σημείωσε την έβδομη νίκη της στη φετινή Volley League, μια επίδοση που πιθανότατα αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες στη σύγχρονη ιστορία της. Πλέον βρίσκεται στη 10η θέση με 18 βαθμούς.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε δύσκολη θέση, αφού παρά την ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 και να διεκδικήσει περισσότερα, παραδόθηκε στα λάθη του και υπέστη την τρίτη ήττα του φέτος. Έτσι, κατέλαβε οριστικά τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το προβάδισμα στο παιχνίδι (2-6). Η Λαμία, αρχικά, ισοφάρισε το σκορ (12-12) και στη συνέχεια πήγε στο +4 (16-12). Οι “πράσινες” κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ (19-20), αλλά οι προσπέρασαν ξανά (23-22). Σε εκείνο το σημείο ομάδα της Φθιώτιδας με ένα σερί κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, η Λαμία ξεκίνησε δυναμικά (5-1), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε (8-7, 10-12). Στη συνέχεια, η Λαμία προηγήθηκε εκ νέου (17-14), με το “τριφύλλι” να ισοφαρίζει (17-17) και λίγο πριν το τέλος να πηγαίνει στο +2 (21-23). Ένα νέο σερι 4-0 από τη Λαμία, με εξαιρετικές επεμβάσεις στο μπλοκ, έφερε μια ακόμα ανατροπή με το τελικό σκορ να είναι 25-23, για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να επανέλθει στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα (4-9, 12-17). Κατά τη διάρκεια, η Λαμία ροκάνισε… τη διαφορά, έφτασε μια “ανάσα” στο σκορ (20-21) και αργότερα ισοφάρισε (22-22). Προς το τέλος, οι “πράσινες” είχαν δύο σετ μπολ, αλλά η Λαμία τα αντιμετώπισε, πήρε τη νίκη με 28-26 και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 3-0 σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-12, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 25-23
3ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 24-26

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-23, 26-24) σε 90′

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τουμάς 17 (14/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κίλιτς 14 (12/24 επ., 2 άσσοι, 74% υπ.-21% άριστες), Πέγισιτς 4 (4/18 επ., 57% υπ.-21% άριστες), Καρμπαχάλ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Φλιάκου 7 (1/1 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Αργυρίου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 40% υπ.-16% άριστες), Σουλιώτη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 14 (12/30 επ., 2 άσσοι, 52% υπ.-22% άριστες), Άτκινσον 11 (9/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 12 (12/23 επ., 50% υπ.-30% άριστες), Παπαφωτίου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Σάμανταν 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 52% υπ.-17% άριστες), Φουμάκη, Μεταξά, Γενιτσαριδη, Κελεσίδη (0/2 επ.).

Διαιτητές: Μαυράκης, Χλωρός, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Στάικος, Παρασκευάς, Γραμματεία: Τσάβου.