Free Ski: Επιτέλους νίκη για Phelan και Duplessis Kergomard (video)

Νέα ονόματα στη λίστα νικητών του Ski Cross.

Ανακουφισμένοι έφυγαν από το Reiterlam της Αυστρίας ως νικητές σε γυναίκες και άνδρες αντίστοιχα για το παγκόσμιο κύπελλο Free Ski.

Η Brittany Phelan από τον Καναδά πήρε την πρώτη νίκη της καριέρας της στο αγώνισμα του Ski Cross. Ο μοναδικός αγώνας του διημέρου για τις γυναίκες καθώς η πρώτη ημέρα δεν είδε δράση για λόγους ασφάλειας.

Στο μεγάλο τελικό η Phelan επικράτησε της Marielle Berger Sabbatel από τη Γαλλία που μετρά 9 βάθρα στην σεζόν όχι όμως και νίκη. Από κοινού στην 3η θέση του βάθρου οι Ελβετίδες Talina Gantenbein και Margaux Dumont.

Τα πάντα ανοικτά στην κατηγορία των ανδρών μετά την πρώτη νίκη καριέρας για τον Youri Duplessis Kergomard. Ο 27χρονος Γάλλος επικράτησε στο μεγάλο τελικό με δεύτερο τον συμπατριώτη του, τον Terence Tchiknavorian. Στο βάθρο και ο Ιταλός Simone Deromedis. Μόλις 86 βαθμούς χωρίζουν την πρώτη από την έβδομη θέση στη βαθμολογία. Επόμενος σταθμός το Veysonnaz της Ελβετίας με τη δράση να αρχίζει στις 15 Μαρτίου.