Παγκόσμιο Κύπελλο Διάθλου: Πρώτη νίκη καριέρας για τον Ρις, τα ελληνικά αποτελέσματα (video)

Ο Γερμανός Ρόμαν Ρις σημείωσε την πρώτη νίκη της καριέρας του στο παγκόσμιο κύπελλο διάθλου και τον αγώνα στο Έστερσουντ.

Στο χιόνι της Σουηδίας ο Ρις έκανε τη μεγάλη έκπληξη εκκινώντας από την 42η θέση. Με 19/20 στις βολές μετά τα τέσσερα περάσματα από το σκοπευτήριο πήρε τη νίκη. Διπλή επιτυχία για τη Γερμανία καθώς τη δεύτερη θέση πήρε ο συμπατριώτης του, Γιούστους Στρέλοφ.

Η απαγόρευση του φθορίου στο κερί για τα πέδιλα έφερε αλλαγές στον συσχετισμό δυνάμεων. Με 20 νίκες σε 23 αγώνες την περασμένη σεζόν ο Γιοχάνες Τίγκνες Μπο πήρε την 3η θέση. Ο Νορβηγός με 18/20 βολές βραδύτερος κατά 25 δευτερόλεπτα από το νικητή.

Από ελληνικής πλευράς στην 101η θέση ο Νικόλαος Τσουρέκας με τέσσερις άστοχες βολές (0-2-1-1). Από την 102η θέση ακολούθησε ο Απόστολος Αγγέλης με 8 άστοχες βολές (2-1-1-4).