Παγκόσμιο Κύπελλο Διάθλου: Νικητής στο σπριντ του Χόκφιλτσεν ο Τάριε Μπο, τα ελληνικά αποτελέσματα (video)

Ο Νορβηγός Τάριε Μπο πήρε τη νίκη στον αγώνα σπριντ του Χόκφιλτσεν, στην Αυστρία, για το παγκόσμιο κύπελλο διάθλου.

Όντας αλάνθαστος στα 2 περάσματα από το πεδίο βολής ο Τάριε Μπο πήρε την πρώτη του ατομική νίκη στην σεζόν. Ο ίδιος είχε τον ταχύτερο χρόνο στα 10 χλμ. του αγώνα. Διπλή επιτυχία για τη Νορβηγία με τον Στούρλα Χολμ Λεγκράιντ να παίρνει τη 2η θέση όντας βραδύτερος κατά 4,9 δευτερόλεπτα. Στο βάθρο και ο Σεμπάστιαν Σάμουελσον. Ο Σουηδός νέος πρωτοπόρος στη γενική βαθμολογία της σεζόν.

Νικητής και στους 7 αγώνες σπριντ της περασμένης σεζόν, ο Γιοχάνες Τίγκνες Μπο τερμάτισε ξανά εκτός δεκάδας παίρνοντας την 11η θέση.

Από ελληνικής πλευράς ο Απόστολος Αγγέλης πήρε την 88η θέση με δύο άστοχες βολές από την όρθια θέση. Στην 95η, επίσης με δύο άστοχες βολές (1+1) ο Νικόλαος Τσουρέκας.