Παγκόσμιο: Πρωταθλητής στο σπριντ ο Laegreid, τα αποτελέσματα των Ελλήνων (video)

Παγκόσμιος πρωταθλητής σπριντ ο Sturla Holm Laegreid.

O Sturla Holm Laegreid πήρε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή διάθλου στο σπριντ του Νόβε Μέστο Να Μοράβε στην Τσεχία.

Αλάνθαστος στα δύο περάσματα από το πεδίο βολής ο Νορβηγός είχε τον καλύτερο χρόνο φτάνοντας στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Απερχόμενος πρωταθλητής ο Johannes Thingnes Boe. Ο Νορβηγός την περασμένη σεζόν είχε επικρατήσει και στους 8 αγώνες για το παγκόσμιο κύπελλο. Την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο δεν έχει νίκη με απολογισμό μόλις ενός βάθρου. Δεύτερος στον αγώνα με διαφορά 3,5 δευτερολέπτων.

Νορβηγική υπόθεση το βάθρο με τον Vetle Sjaastad Christiansen να ολοκληρώνει την πρώτη τριάδα. Με 9 στις 10 εύστοχες βολές όπως και ο Boe ήταν βραδύτερος κατά 18,6 δευτερόλεπτα από το νικητή.

Από ελληνικής πλευράς, ο Νικόλαος Τσουρέκας, ανήμερα των 25ων γενεθλίων του πήρε την 96η θέση. Από την 97η ακολούθησε ο Απόστολος Αγγέλης.