Grand Prix Final: «Χρυσό» ζευγάρι Χάσε – Βολόντιν (video)

Μινέρβα Χάσε και Νικίτα Βολόντιν από τη Γερμανία ολοκλήρωσαν θριαμβευτικά τη χρονιά στην κατηγορία των ζευγαριών.

Στο ντεμπούτο τους μαζί αυτή την σεζόν πήραν τη νίκη και στους 2 αγώνες αλλά και στους τελικούς της σειράς Grand Prix. Το ζευγάρι από τη Γερμανία, πρώτο μετά το σύντομο πρόγραμμα, συγκέντρωσε μετά το ελεύθερο συνολικά 206,43 βαθμούς.

Το αργυρό μετάλλιο με 205,88 στην Σάρα Κόντι και τον Νίκολο Μάτσιι. Οι Ιταλοί πρωταθλητές Ευρώπης πήραν το χάλκινο την περασμένη χρονιά. Στην 3η θέση παρέμειναν Ντιάνα Στελάτο-Ντούντεκ και Μαξίμ Ντεσάν από τον Καναδά. Νικητές στο Skate Canada πήραν το πρώτο τους μετάλλιο σε τελικό.