Κολύμβηση ΑμεΑ: Πρωτιές και καλά πλασαρίσματα των Ελλήνων στην Κροατία

Εξαιρετική ήταν η πορεία των Ελλήνων κολυμβητών, στην πρεμιέρα του ΟΡΕΝ πρωταθλήματος Παρά κολύμβησης Κροατίας, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ.

Το Σάββατο (9/12) οι Αριστείδης Χατζίδης και Γιώργος Βασιλειάδης κατέκτησαν την 1η και 2η θέση στα 100μ. ύπτιο, με νέα πανελλήνια ρεκόρ και στις δύο κατηγορίες (Α’ ανδρών και Β’ ηλικιακά) με 1:10.83 (S9) και 1:08.52 (S10), αντίστοιχα.

Στο τελευταίο αγώνισμα της πρεμιέρας, τα 50μ. ελεύθερο ο Αριστείδης Χατζίδης κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο, τερμάτισε 2ος σε 27.54 και ο Γιώργος Βασιλειάδης 5ος σε 26.96 (στην Α’ κατηγορία των ανδρών). Μετάλλιο κατέκτησε και ο Γιώργος Βασιλειάδης, καθώς οι δύο Έλληνες έκαναν το “1-2” στη Β’ κατηγορία τα ηλικιακά.

Στις γυναίκες, στα 100μ. πρόσθιο η Ευθυμία Γκουλή (SΒ8) τερμάτισε 4η σε 1:30.17, με την Μαρία Τσάκωνα να τερματίζει, στην ίδια κούρσα, 8η σε 2:04:41 (SΒ5). Η Τσάκωνα κολύμπησε και στα 100μ. ύπτιο (S6) και τερμάτισε 6η σε 1:45.85.

Σήμερα, Κυριακή (10/12) ολοκληρώνεται το “4th International Swim Festival For Disabled” στο Ζάγκρεμπ.