Παγκόσμιο – Ριάντ: Συνεχίζει την συγκομιδή χρυσών μεταλλίων η Κίνα

Ο εθνικός ύμνος της Κίνας ακούστηκε για έκτη φορά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας.

Ο Λιού Χουαχούα πήρε τη νίκη στην κατηγορία των 102 κιλών με αποτέλεσμα να περάσει και στην κορυφή της κατάταξης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της επόμενης χρονιάς στο Παρίσι. Σε έναν συναρπαστικό αγώνα που ο Αρμένιος Γκαρίκ Καραπετιάν σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ σε επίπεδο junior, ο Λιού ήταν ο μοναδικός από το πρώτο γκρουπ που κατάφερε να αντισταθεί στον Γιανγκ Γιεονχάκ.

Ο Νοτιοκορεάτης από το δεύτερο γκρουπ είχε σύνολο 399 κιλών με τον Λιού να έχει επίδοση 180-224-404. Ο 22χρονος Κινέζος έκανε μόλις την 3η του διεθνή εμφάνιση έχοντας 381 κιλά στην κατηγορία των 89 κιλών στο περυσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα ενώ τον περασμένο Μάιο αναδείχθηκε πρωταθλητής Ασίας με 385 κιλά σύνολο στην κατηγορία των 96 κιλών.