Asian Games: Το 1-2 για τη Νότια Κορέα στα -87 κιλά

Η Νότια Κορέα πήρε τις πρώτες 2 θέσεις στην κατηγορία των -87 κιλών στους Ασιατικούς Αγώνες της Χανγκζού.

Με απούσα την Κινέζα νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, τη Λι Βενβέν, λόγω τραυματισμού, η Νότια Κορέα ήταν το φαβορί και πήρε το χρυσό μετάλλιο με την Παρκ Χίε-Χέονγκ που είχε συνολική επίδοση 294 κιλών με 125 στο αρασέ και 169 στο επολέ ζετέ. Η συμπατριώτισσά της, η Σονγκ Γιονγκ-Χι ακολούθησε με 284 κιλά ενώ η 3η με 275 ήταν η Ντουανγκασόρν Τσαϊντί από την Ταϊλάνδη.

Με ένα τεράστιο ρεκόρ διοργάνωσης 457 κιλών στο σύνολο πήρε το χρυσό μετάλλιο στα -109 κιλά ο Γκορ Μινασαγιάν. Ο αθλητής από το Μπαχρέιν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί με ρεκόρ διοργάνωσης 212 κιλών στο αρασέ και 245 στο επολέ ζετέ. Στο βάθρο τον ακολούθησαν ο Ιρανός Αλί Νταβούντι και ο Ουζμπέκος Ρουστάμ Τζανγκαμπάεφ με 426 και 423 κιλά αντίστοιχα.