Ευρωπαϊκό Powerlifting: Κατέκτησε τη 2η θέση στο σύνολο ο Μάρκου στη Βουδαπέστη (pic)

Τη 2η θέση κατέκτησε στο σύνολο ο Οδυσσέας Μάρκου, κατακτώντας συνολικά 3 μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Powerlifting παίδων 2023 στη Βουδαπέστη, έχοντας δίπλα του τους προπονητές Χρήστο Καμαργιαννακη και Κωνσταντίνο Κωνσταντάτο.

Ο Οδυσσέας σήκωσε 240 κιλά στο squat και πήρε την 4η θέση, 150 κιλά στο bench press και αναδείχθηκε δεύτερος, και 257,5 κιλά στο deadlift εξασφαλίζοντας την 3η θέση, που τον ανέδειξε δεύτερο στο σύνολο.

Απολογισμός 3 μετάλλια για τον Έλληνα αθλητή στην κατηγορία σωματικού βάρους 120+ κιλά, αλλά και ηλικίας sub junior (ως 18 ετών). Ο Οδυσσέας Μάρκου είναι μόνο 16 χρόνων.