IBSA Grand Prix 2024 Χάλκινη η Πασχαλίδου

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η ασταμάτητη Θεοδώρα Πασχαλίδου στα -70κ. στην κατηγορία J1. Αγωνίστηκε στις 18/2, στο πρώτο IBSA Grand Prix του 2024, που διεξήχθη στη Χαιδελβέργη της Γερμανίας.

Ήταν μία πετυχημένη πρόβα τζενεράλε για την 7η παραολυμπιονίκη του Τόκιο. Καθώς έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή της ήδη στους Παραολυμπιακούς Αγώνες Τζούντο του Παρισιού.

Αγωνίστηκε επίσης και ο Θεόκλητος Παπαχρήστος, στα +90κ. της ίδιας κατηγορίας και πήρε την 7η θέση. Η Εμμανουέλα Μασούρου, στα -48κ. της J1, στάθηκε άτυχη στην κλήρωση «έπεσε» πάνω στη Σιουζούκα Χαγκάι από την Ιαπωνία, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και δεν κατάφερε να συνεχίσει στη διοργάνωση. Οι τρεις Έλληνες τζουντόκα μαζί με τον Ομοσπονδιακό προπονητή Σταύρο Στραγάλη, ταξίδεψαν στη Γερμανία με έξοδα της ΕΠΕ, στα πλαίσια της προ-παραολυμπιακής προετοιμασίας.

*η φωτογραφία είναι από τη νίκη στον προημιτελικό απέναντι στην Γιαπωνέζα Τσουκίγια με ίππον