Ευρωπαϊκό: 58ος ο Μάριος Αναγνώστου στα 10χλμ. ανωμάλου στο Τορίνο – Τα αποτελέσματα

Σε μια εντυπωσιακή διαδρομή υψηλών απαιτήσεων εξελίχθηκε η δράση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος σε ανώμαλο έδαφος στο Τορίνo. Οι αγώνες έγιναν στο πάρκο Λα Μαντρία, όπου οι δρομείς διασχίζουν για λίγα μέτρα και μέρος ενός εντυπωσιακού αρχοντικού που βρίσκεται εκεί.

Για την Ελλάδα στα 10χλμ. ανδρών, αγωνίστηκε ο Μάριος Αναγνώστου, καταλαμβάνοντας τη 58η θέση με χρόνο 32:02.

Ο Γιάκομπ Ίνγκεμπριγκτσεν ήταν και φέτος ο νικητής στο 10αρι των ανδρών, αφού τερμάτισε πρώτος με 29:33, διατηρώντας τον τίτλο του. Ο Εμίλ Κέιρες κρατήθηκε στην 2η θέση με 29:42 και ο Άιζακ Κιμελί από το Βέλγιο ήταν τρίτος σε 29:45.