Ευρωπαϊκό: Την 57η θέση στα 4χμ. ανωμάλου κατέλαβε η Μαρία Κάσσου στο Τορίνο – Τα αποτελέσματα

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος στο πάρκο Λα Μαντρία, συμμετείχε η Ελλάδα, με την Μαρία Κάσσου στις γυναίκες Κ20 να έχει το καλύτερο πλασάρισμα από ελληνικής πλευράς.

Η Ελληνίδα πρωταθλήρια τερμάτισε στην 57η θέση στα 4χλμ κάνοντας 14:30. Από την άλλη η Βασιλική Καλλιμογιάννη ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 68η θέση σε χρόνο 14:50. Στην διαδρομή ξεκίνησαν 88 δρομείς και τερμάτισαν οι 84.

Την πρώτη θέση πήρε η Μαρία Φορέρο από την Ισπανία με χρόνο 13:04, την ακολούθησε η Ίνγκεμποργκ Οστγκάρντ από την Νορβηγία με 13:07, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιλόνα Μόνομεν από την Φινλανδία με 13:08.